Zmiany dla emerytów w 2025 r. Nawet trzy świadczenia emerytalno-rentowe, ale jest limit

Wdowia renta wchodzi w życie. Od 1 lipca 2025 roku osoby, którym przysługuje kilka świadczeń pozostających w zbiegu, będą mogły otrzymywać je jednocześnie. Do tej pory było to niemożliwe – wdowy i wdowcy musieli wybrać tylko jedno z kilku przysługujących im świadczeń. Zainteresowani muszą jednak spełnić ustawowe wymogi i złożyć stosowny wniosek do ZUS.

Obecnie możliwy jest wybór tylko jednego świadczenia emerytalno-rentowego

Dotychczas zgodnie z art. 95 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jeżeli u jednej osoby zbiega się jednocześnie prawo do kilku świadczeń emerytalno-rentowych, wypłacane jest tylko jedno z nich - to o wyższej wartości lub wybrane przez zainteresowanego

Zasada ta odnosi się również do wdów i wdowców, którym przysługuje prawo do tych dwóch świadczeń

Reklama
  • renty rodzinnej po zmarłym małżonku - w wysokości 85 proc. świadczenia, które przysługiwało osobie zmarłej;
  • własnego świadczenia emerytalno-rentowego - w postaci emerytury, emerytury rolniczej, emerytury z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, emerytury policyjnej, emerytury wojskowej, emerytury pomostowej, zasiłku i świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, policyjnej renty inwalidzkiej, wojskowej renty inwalidzkiej, renty z tytułu niezdolności do pracy, w tym renty szkoleniowej, renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, renty rolniczej szkoleniowej oraz renty z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin. 

Po śmierci współmałżonka wdowa lub wdowiec mogą wybrać, które świadczenie będą chcieli pobierać, tzn. rentę rodzinną po zmarłym czy własne świadczenie emerytalno-rentowe. Zgodnie z art. 95 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jeżeli nie dokonają takiego wyboru, będą otrzymywać to świadczenie, którego wartość jest wyższa. Jednak w przyszłym roku obowiązujący stan prawny ulegnie zmianie.

Ustawa z dnia 26 lipca 2024 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wprowadza zmianę zasad pobierania świadczeń emerytalno-rentowych przez wdowy i wdowców - potocznie zwaną rentą wdowią - polegającą na możliwości pobierania nawet 3 świadczeń jednocześnie, a nie tylko jedno jak miało to miejsce dotychczas. Ustawa wchodzi w życie 1 lipca 2025 roku i może poprawić sytuację finansową nawet 2 mln seniorów.

Kto w 2025 roku będzie mógł pobierać dwa świadczenia jednocześnie?

Od 1 lipca 2025 roku dzięki wprowadzeniu tzw. wdowiej renty, dwa świadczenia jednocześnie będzie mógł pobierać ten, komu przysługuje zarówno ww. własne świadczenie emerytalno-rentowe, jak i prawo do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. Osoba, która będzie chciała pobierać dwa świadczenia jednocześnie, musi spełnić następujące warunki:  

  • ukończyła 60 lat w przypadku kobiet lub 65 lat w przypadku mężczyzn;
  • pozostawała we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka;
  • nabyła prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat w przypadku kobiet lub 60 lat w przypadku mężczyzn;
  • nie jest obecnie w innym związku małżeńskim.

Wnioski o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną będzie można składać do placówek ZUS już od 1 stycznia 2025 roku. Jednak świadczenia będą wypłacane dopiero od 1 lipca 2025 roku w jednym, wybranym przez interesanta wariancie tj.:

  • 100 proc. świadczenia własnego + 15 proc. renty rodzinnej;
  • 100 proc. renty rodzinnej + 15 proc. świadczenia własnego.

Prawo do wypłaty omawianych świadczeń ZUS przyzna od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek, jednak wypłaci nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r. Jako rentę rodzinną należy tutaj rozumieć nie tylko tą, wypłacaną przez ZUS, ale także przez inne organy emerytalno-rentowe (wojsko, policja). 

Kto w 2025 roku będzie mógł pobierać trzy świadczenia jednocześnie?

Od 1 lipca 2025 roku po wprowadzeniu tzw. wdowiej renty, trzy świadczenia jednocześnie będzie mógł pobierać ten, komu przysługuje zarówno własne świadczenie emerytalno-rentowe, prawo do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku, jak i renta z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

Osoba, która będzie chciała pobierać dwa świadczenia jednocześnie, musi spełnić podane warunki:  

  • ukończyła 60 lat w przypadku kobiet lub 65 lat w przypadku mężczyzn;
  • pozostawała we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka;
  • nabyła prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat w przypadku kobiet lub 60 lat w przypadku mężczyzn;
  • nie jest obecnie w innym związku małżeńskim.

Wnioski o ustalenie zbiegu ww. świadczeń z rentą rodzinną będzie można składać do placówek ZUS już od 1 stycznia 2025 roku. Jednak świadczenia będą wypłacane dopiero od 1 lipca 2025 roku w jednym, wybranym przez interesanta wariancie tj.:

  • 100 proc. emerytury + 15 proc. renty rodzinnej + 50 proc. renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego;
  • 100 proc. renty rodzinnej + 15 proc. emerytury + 50 proc. renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego;
  • 100 proc. renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego + 15 proc. renty rodzinnej + 50 proc. emerytury.

Prawo do wypłaty omawianych świadczeń, ZUS przyzna od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

Co należy zrobić, aby otrzymać 2 lub 3 świadczenia jednocześnie?

Osoby spełniające opisane wyżej ustawowe warunki, które chcą otrzymać kilka (2-3) świadczeń jednocześnie, muszą złożyć stosowny wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (ERWD) do placówki ZUS. 

Składanie wniosków będzie możliwe od 1 stycznia 2025 roku. W tym czasie ZUS udostępni wzór wniosku, który będzie można pobrać ze strony internetowej ZUS oraz otrzymać go w wersji papierowej w każdej jego placówce.  

Limity pobierania świadczeń emerytalno-rentowych w 2025 roku

Świadczenia wypłacane w ramach zbiegu na rzecz osób spełniających opisane ustawowe wymagania podlegają limitom. Maksymalna suma świadczeń emerytalno-rentowych oraz renty rodzinnej nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury według art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Na chwilę obecną próg ten wynosi 5 343 zł. Jednak musimy wziąć pod uwagę coroczną waloryzację rent i emerytur, która ma miejsce 1 marca, czyli jeszcze przed rozpoczęciem wypłaty świadczeń.

Do wskazanego limitu będą brane pod uwagę również świadczenia wypłacane przez zagraniczne instytucje oraz inne (nie jednorazowe) dodatki i świadczenia wypłacane z tytułu ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W sytuacji, gdy suma świadczeń w zbiegu przekroczy wspomnianą trzykrotność najniższej emerytury, ZUS zmniejszy wypłacane świadczenia o kwotę przekroczenia limitu.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »