Nie tylko waloryzacja emerytur. Od 1 marca oni też dostaną podwyżkę

Marzec przyniósł nie tylko waloryzację emerytur. Podwyżka ustawowo minimalnego świadczenia wpłynie również na inne wypłaty, w tym m.in. na wysokość rent. Do tego dochodzi zmiana w sposobie wyliczania leków w aptekach, a pracownicy dowiedzą się, ile środków zebrali na PPK.

Od 1 marca 2024 r. minimalna emerytura wzrosła do 1780,96 zł brutto. Wynika to z waloryzacji, na którą wpływ miała tzw. inflacja emerycka - która wyniosła w ubiegłym roku 11,9 proc. - oraz realny wzrost płac, który wyniósł 1,1 proc. (do wyliczeń bierze się 20 proc. wzrostu w roku poprzednim). To jednak niejedyne zmiany, które zaczną obowiązywać od nowego miesiąca.

Duże zmiany od 1 marca. W życie wchodzi nie tylko waloryzacja emerytur

W podobnej skali co minimalna emerytura wzrosną także renta rodzinna, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta socjalna. Świadczenia te jeszcze do niedawna wynosiły 1588,44 zł, a od 1 marca będą wyższe o 12,2 proc., czyli wyniosą 1780,96 zł. Podobna podwyżka obejmie także rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, choć to świadczenie jest niższe i po 12,2 proc. wzroście wyniesie od marca 1335,72 zł.

Reklama

Należy też pamiętać, że trzynasta emerytura wynosi tyle samo, ile wartość ustawowo minimalnej emerytury. A te dodatkowe przelewy seniorzy otrzymają na swoje konta już w kwietniu.

Emeryci od nowego miesiąca będą objęci też nowymi progami, których osoby dorabiające do świadczenia nie będą mogły przekroczyć, aby nie ponieść konsekwencji. Zgodnie z przepisami, kiedy pracujący senior przekroczy 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ZUS może zmniejszyć wysyłane do niego przelewy. Jeżeli przychód danej osoby będzie wyższy niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, wówczas wypłata emerytury może zostać zawieszona.

Natomiast od 1 marca odpowiednie limity będą wynosiły kolejno 5278,30 zł oraz 9802,50 zł. Wskazane progi będą obwiązywały do 31 maja 2024 r., kiedy ponownie zostaną zaktualizowane.

Pracownicy dostaną informacje od PPK, a apteki wdrażają nowy system

Pozostając przy pracujących, to ci, którzy zdecydowali się na wstąpienie do Pracowniczego Planu Kapitałowego (PPK) powinno dostać od instytucji finansowej zarządzającej ich środkami rachunek z informacją o stanie pieniędzy na koncie. Ten w większości powinien zostać rozesłany mailowo, ale w niektórych przypadkach do skrzynek mogą trafić listy. Należy też pamiętać, że każdy uczestnik PPK może na własną rękę sprawdzić stan konta w dowolnym momencie, logując się na stronie mojeppk.pl.

Dużą zmianą wydaję się być także wdrożenie systemu, który ma pomóc aptekarzom przy receptach rocznych. Chodzi o sytuację, w której chory otrzyma od lekarza długoterminową receptę, natomiast w samym punkcie z lekami farmaceuta musi obliczyć, ile opakowań z iloma tabletkami może wydać.

Jak przypomina money.pl, od 1 marca ten proces ma zostać zautomatyzowany, aby uniknąć problematycznych sytuacji wyliczania przy okienku w aptece, co utrudniało zróżnicowane dawkowanie leków zalecane przez lekarzy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: waloryzacja emerytur | emerytury i renty | PPK
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »