ZUS: Łatwiej złożyć wniosek
ZUS wymienia formaty wniosków na bardziej uproszczone i nowocześniejsze. Zmiany wchodzą w życie z nowym rokiem, ale już teraz zakład udostępnił ich wzory. To nie koniec zmian, bo w pierwszej połowie 2021 roku będą kolejne.
Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS od 31 grudnia 2020 r planujemy kolejne zmiany we wnioskach. W tym czasie udostępnimy 46 nowych formularzy - poinformował ZUS.
Interia pisała pod koniec listopada, że zakład wymieni stare formaty wniosków na nowe, a w pierwszej połowie 2021 roku wprowadzi możliwość samodzielnego tworzenia dokumentów o pobranych świadczeniach.
- Nowe wnioski będą w formacie HTML i będą miały uproszczoną formę. W niektórych przypadkach zmienią się też ich symbole i nazwy. Kilka wniosków dostępnych dotychczas na PUE ZUS zastąpimy jednym wspólnym formularzem. Dzięki planowanym zmianom wypełnianie wniosków będzie łatwiejsze - obiecuje Zakład.
Wprowadzone zmiany dotyczą wniosków z obszaru emerytur i rent, świadczeń międzynarodowych, zasiłków, orzecznictwa lekarskiego, prewencji i rehabilitacji oraz ubezpieczeń i składek. Nowe formularze będą krótsze i bardziej zrozumiałe. Dlatego łatwiej będzie z nich korzystać.
Konieczność zmiany starych formatów na bardziej aktualne sygnalizowali również sami użytkownicy w mediach społecznościowych.
Zakład chce ułatwić dostosowanie się do planowanych zmian i już we wtorek udostępnił wzory formularzy ze schematem XSD. To ważne dla wszystkich, którzy w swoich systemach korzystają z naszych wzorów lub importują dane do PUE ZUS. Jednocześnie ZUS zaznacza, że nowe wnioski są jeszcze testowane, dlatego zastrzega, że udostępnione wzory mogą się zmienić.
- Gdyby taka sytuacja miała miejsce, będziemy o tym informować - podaje ZUS.
Efekt tych zmian ma być taki, że do końca roku na PUE ZUS wszystkie wnioski i dokumenty ubezpieczeniowe w aplikacji ePłatnik będą dostępne w formacie HTML.
To tylko część zapowiadanych zmian, bo będzie ich dużo więcej.
Zakład planuje także na pierwsza połowę 2021 roku udostępnienie możliwości samodzielnego tworzenia potwierdzeń z danymi z ZUS przez świadczeniobiorców. Już teraz jest to możliwe dla płatników składek i ubezpieczonych.
Monika Krześniak-Sajewicz
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze