Kredyt konsolidacyjny - dlaczego warto?

Kredyt konsolidacyjny to sposób na uporządkowanie finansów osób, które zaciągnęły dotychczas kilka kredytów i istnieje ryzyko, że zaczną spóźniać się ze spłatą kolejnych rat kapitałowo-odsetkowych.

Konsolidacja to nic innego jak połączenie czy zespolenie lub integracja. W świecie finansów konsolidacją zwykło nazywać się połączenie kredytów i pożyczek w jedno, duże zobowiązanie, z jedną ratą spłacaną w wygodnym dla kredytobiorcy terminie.

Kredyt konsolidacyjny pozwala połączyć ze sobą takie zobowiązania, jak:

* kredyty gotówkowe,

* kredyty samochodowe,

* kredyty ratalne,

* kredyty wynikające z limitu na karcie kredytowej lub na koncie osobistym,

* pożyczki i inne zobowiązania pozabankowe.

Fizycznie w przypadku kredytów konsolidacyjnych nie dochodzi do połączenia dotychczas spłacanych kredytów i pożyczek. Bank przyznający kredyt konsolidacyjny spłaca ze środków pożyczanych klientowi jego zobowiązania, przez co kredytobiorca ma finalnie do spłaty tylko jeden większy kredyt.

Reklama

- Kredyt konsolidacyjny udzielany jest przez liczne banki w Polsce. Konsolidacje mogą mieć formę gotówkową lub hipoteczną - wyjaśnia Krzysztof Szymański z porównywarki finansowej Totalmoney.pl.

Jak przyznawany jest kredyt konsolidacyjny?

Kiedy uznamy, że dotychczas spłacane kredyty zanadto nas obciążają, tak że nie radzimy sobie z bieżącymi finansami i wszystko to nieuchronnie prowadzi nas w kierunku utraty bieżącej płynności finansowej, możemy zainteresować się kredytem konsolidacyjnym. Można się o niego ubiegać zarówno w banku, w którym już mamy kredyt, jak i w zupełnie innej instytucji kredytowej.

Procedura udzielenia kredytu konsolidacyjnego przypomina tę, która przeprowadzana jest przy wnioskowaniu o inne kredyty - gotówkowe lub hipoteczne, w zależności od tego, na jaki typ kredytu konsolidacyjnego się decydujemy.

Nie zawsze kredyt konsolidacyjny zostanie klientowi przyznany - wszystko zależy od dotychczasowej historii kredytowania zapisanej w Biurze Informacji Kredytowej oraz od indywidualnej oceny zdolności kredytowej klienta - bank udzielający kredytu konsolidacyjnego musi uzyskać pewność, że kredytobiorca będzie w stanie spłacić nowe zobowiązanie.

Przy wnioskowaniu o kredyt konsolidacyjny trzeba dostarczyć wraz z wnioskiem do banku pozostałe umowy kredytowe i pożyczkowe, a także harmonogram spłaty, jak i udokumentować swoją obecną sytuację finansową. Niektóre banki żądają od potencjalnych kredytobiorców chcących przeprowadzić konsolidację kredytową zaświadczeń z instytucji bankowych o regularnej spłacie rat kapitałowo-odsetkowych.

Jeśli kredyt konsolidacyjny ma być kredytem hipotecznym, wówczas do banku należy dostarczyć akt własności nieruchomości, na której zostanie ustanowione zabezpieczenie hipoteczne kredytu. Niewykluczone, że do czasu dokonania wpisu do hipoteki klient będzie musiał płacić wraz z ratą kapitałowo-odsetkową również składkę na ubezpieczenie pomostowe.

Atuty kredytu konsolidacyjnego

W jakim celu warto zaciągnąć kredyt konsolidacyjny? Głównie po to, aby uporządkować swoje domowe finanse i zmniejszyć miesięczne, łączne obciążenie wynikające z zaciągniętych kredytów i pożyczek oraz konieczności ich spłaty.

Celem zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego może być zmniejszenie się raty kapitałowo-odsetkowej, którą klient będzie spłacał zamiast kilku innych rat wcześniej zaciągniętych zobowiązań.

Taki efekt uzyskuje się najczęściej w ten sposób, że wydłuża się okres kredytowania, co skutkuje z jednej strony niższą miesięczną ratą, a z drugiej - wzrostem ogólnych kosztów kredytowych.

Warto przeanalizować, czy rozwiązanie takie jak kredyt konsolidacyjny jest na pewno korzystne w sytuacji danego kredytobiorcy. Przy nowym kredycie, a takim właśnie jest kredyt konsolidacyjny, kredytobiorca musi uiścić zwykle prowizję za udostępnienie kredytu, co jest dodatkowym kosztem. Zanim więc podpiszemy umowę kredytową, sprawdźmy, ile zapłacimy łącznie za nowy kredyt.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »