11 okazji do wolnego od pracy. Jak dla pracowników układa się kalendarz na 2025?
Rok 2025 niemal za pasem, warto już teraz zaplanować urlop. Kiedy najlepiej to zrobić, by zaoszczędzić trochę dni urlopu wypoczynkowego? Kalendarz świąt i dni wolnych od pracy w 2025 roku daje szansę na co najmniej kilka długich weekendów.
250 dni pracy i 115 dni wolnych - tak z perspektywy pracownika wyglądał będzie rok 2025. To nie tylko weekendy. Czeka nas 13 dni świątecznych wolnych od pracy. Czy w kalendarzu układają się one korzystnie? W większości tak.
W całym 2025 roku przypada 13 świąt, gdy pracownicy nie będą musieli pojawiać się w pracy. Dwa z tych dni przypadają w niedzielę i dwa w sobotę, gdy pracodawca ma obowiązek oddać pracownikowi wolny dzień ze względu na to, że przypada on w dzień inny niż niedziela.
Mówimy zatem o 11 okazjach do zaplanowania dłuższego wypoczynku. Pierwsza z nich wypadnie już w styczniu. A pełna lista dni świątecznych w 2025 roku, które ustawowo są wolne od pracy, wygląda następująco:
- 1 stycznia (środa) - Nowy Rok
- 6 stycznia (poniedziałek) - Trzech Króli
- 20 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc
- 21 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny
- 1 maja (czwartek) - Święto Pracy
- 3 maja (sobota) - Święto Konstytucji 3 Maja
- 8 czerwca (niedziela) - Zielone Świątki
- 19 czerwca (czwartek) - Boże Ciało
- 15 sierpnia (piątek) - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
- 1 listopada (sobota) - Wszystkich Świętych
- 11 listopada (wtorek) - Święto Niepodległości
- 25 grudnia (czwartek) - Boże Narodzenie
- 26 grudnia (piątek) - drugi dzień świąt Bożego Narodzenia
Nowy Rok przypadnie tym razem w środę, z kolei Trzech Króli (6 stycznia) - w poniedziałek. Wystarczy zatem wziąć jedynie dwa dni urlopu (2 i 3 stycznia), aby cieszyć się trwającym 6 dni urlopem wypoczynkowym. Wielkanoc to dłuższy weekend, który wygląda co roku tak samo. Najważniejsze katolickie święta przypadają zawsze w niedzielę i poniedziałek (20 i 21 kwietnia), choć dla wiernych święta zaczynają się już często w czwartek.
Święto Pracy 1 maja 2025 roku przypada w czwartek. To oznacza, że Święto Konstytucji 3 Maja będzie w sobotę, za którą pracownicy od pracodawców powinni dostać wolny dzień. Być może wiele osób wykorzysta ten fakt i poprosi przełożonych o wolne w piątek 2 maja. Warto pamiętać, że pracodawca ma obowiązek przyznać swoim pracownikom dzień wolny od pracy za święto w sobotę, jednak nie musi z nimi konsultować terminu jego wyznaczenia.
W przyszłym roku Boże Ciało wypada 19 czerwca i jak zawsze jest to czwartek. Tutaj dłuższy urlop wymaga wzięcia co najmniej jednego dnia wolnego, by zyskać 4-dniowy urlop.
Okres letni to przede wszystkim wakacje, tutaj wyjazdów urlopowych będzie najwięcej, jednak kalendarz przewiduje tutaj zaledwie jedno święto 15 sierpnia. Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przypadają w 2025 roku w piątek i to kolejna okazja do przedłużonego weekendu i krótkiego wyjazdu.
Wrzesień i październik to czas bez świąt, a następne dłuższe urlopy można zaplanować przy okazji 11 listopada, który wypada we wtorek. Z kolei 1 listopada i Wszystkich Świętych to drugie ze świąt przypadających w sobotę.
A co z Bożym Narodzeniem w 2025 roku? To jedyna taka w roku okazja do 4-dniowego urlopu bez wykorzystywania urlopu wypoczynkowego. 25 i 26 grudnia przypadają w czwartek i piątek. Wystarczy zatem wziąć urlop od poniedziałku 22 grudnia do Wigilii 24 grudnia, aby cieszyć się trwającą 9 dni przerwą od pracy.
Ostatni w roku dłuższy urlop może trwać 8 dni. Wystarczy wziąć trzy dni urlopu od poniedziałku 29 grudnia do sylwestra, a wtedy wypoczynek skończy się dopiero po Nowym Roku.