3,3 mln zł kar dla byłego prezesa GetBacku

Byłemu prezesowi GetBacku Konradowi Kąkolewskiemu Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła kary w łącznej wysokości ponad 3,3 mln zł. Urząd ukarał także finansowo dwóch byłych członków zarządu GetBack.

Komisja Nadzoru Finansowego wydała 26 sierpnia 2022 r. decyzję nakładającą na Konrada Kąkolewskiego - byłego prezesa zarządu GetBack SA - trzy kary pieniężne, w łącznej wysokości 3,35 mln zł.

Nie wykonywano obowiązków informacyjnych

Kara 2,1 mln zł została nałożona za dziewięciokrotne nienależyte wykonanie przez spółkę obowiązku informacyjnego związanego z przekazywaniem do wiadomości publicznej informacji poufnych o emisjach obligacji w trybie ofert prywatnych, przeprowadzonych przez spółkę w latach 2017-2018.

Kolejna kara, w wysokości 700 tys. zł, została nałożona za niewykonanie przez GetBack obowiązku informacyjnego, poprzez nieprzekazanie do wiadomości publicznej informacji poufnej powstałej najpóźniej 28 marca 2018 r. o braku realizacji umowy nabycia portfeli wierzytelności na rynku hiszpańskim, zawartej w 2018 r. przez podmiot z grupy kapitałowej GetBack SA oraz o utracie depozytu w wysokości 6,1 mln euro.

Reklama

Ponadto, KNF nałożyła na Konrada Kąkolewskiego karę 550 tys. zł za niewykonanie przez GetBack 21 razy obowiązku informacyjnego, poprzez nieprzekazanie do wiadomości publicznej informacji poufnych, dotyczących niewywiązania się w 2018 r. ze zobowiązań wynikających z wyemitowanych obligacji przez GetBack SA, polegających na nieterminowym wykupie obligacji, braku wykupu obligacji oraz braku zapłaty odsetek od obligacji.

Miał najszerszą wiedzę

"Konrad Kąkolewski, jako prezes zarządu spółki, kierował pracami jej organu zarządzającego i z racji pełnienia tej funkcji posiadał najszerszą wiedzę na temat działalności prowadzonej przez GetBack SA. Konrad Kąkolewski miał informacje niezbędne do prawidłowego wypełnienia obowiązków informacyjnych, ciążących na spółce, a mimo tego brał czynny udział w kreowaniu wadliwie prowadzonej polityki informacyjnej. Uczestniczył on zarówno w podejmowaniu uchwał zarządu, zawierających warunki emisji obligacji, w tym określających skalę oprocentowania i fakt zawarcia opcji PUT. Podpisywał też niekompletne raporty bieżące, informujące o pozyskaniu finansowania za pośrednictwem obligacji prywatnych" - napisano w komunikacie KNF.

Druga decyzja w sprawie Kąkolewskiego

Decyzja z 26 sierpnia 2022 r. jest drugą decyzją KNF wydaną w sprawie Konrada Kąkolewskiego, związaną z jego działalnością w zarządzie GetBack SA. 3 września 2021 r. Komisja wydała decyzję nakładającą na Konrada Kąkolewskiego karę pieniężną w wysokości 900 tys. zł za naruszenia obowiązku informacyjnego w zakresie sporządzenia śródrocznych raportów okresowych za 2017 r.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

KNF wydała 26 sierpnia br. także decyzje nakładające na Marka Patułę i Mariusza Brysika, byłych członków zarządu GetBack, kary pieniężne w wysokości łącznie po 2,9 mln zł za nienależyte wykonywanie lub niewykonywanie obowiązków informacyjnych przez spółkę.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: KNF | afery finansowe | Afera GetBack
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »