3000 euro premii inflacyjnej w Niemczech. Firmy zdecydują, czy ją wypłacą

Zasiłek inflacyjny w Niemczech wprowadzony został w celu złagodzenia skutków rosnących cen. Od dwóch lat firmy mogą wypłacać pracownikom świadczenie bez podatku i składek. 3000 euro świadczenia tylko teoretycznie przysługuje wszystkim zatrudnionym na etacie.

  • Premia inflacyjna to dobrowolne świadczenie, które pracodawcy w Niemczech mogą wypłacić pracowniom zatrudnionym na postawie układu zbiorowego.
  • Może wynieść nawet 3000 euro i to firmy zdecydują, czy premię wypłacą od razu w całości, czy w ratach. 
  • Niemiecki urząd statystyczny twierdzi, że nawet 75 proc. firm zdecyduje się na wypłaty premii inflacyjnej. Wypłaty potrwają tylko do końca 2024 roku. 

Niemiecki rząd wprowadził zasiłek inflacyjny w celu zwalczania skutków rosnących kosztów życia. Nawet 3000 euro dodatku do wynagrodzenia w teorii przysługuje wszystkim zatrudnionym. Wypłata świadczenia jest jednak dobrowolna. 

Reklama

3000 euro dla pracowników w Niemczech

Niemiecki rząd w ciągu ostatnich lat podjął sporo działań w celu ograniczenia skutków rosnącej inflacji. Jednym ze świadczeń pomocowych dla obywateli jest premia inflacyjna, która w życie weszła w październiku 2022 roku. 

To dobrowolne świadczenie wypłacane przez pracodawców, które może sięgać nawet 3000 euro i pozostaje zwolnione z podatków i składek. Rząd federalny wprowadził premię w ramach trzeciego pakietu ulg. 

Ulgi ograniczone są czasowo. Pracodawcy mogą wypłacić premię inflacyjną w okresie od 26 października 2022 roku do 31 grudnia 2024 roku. Firmy mają także sporą elastyczność w odniesieniu do samych wypłat. Pieniądze mogą trafić na konto pracownika w całości lub w ratach, a premia funkcjonuje jako dobrowolny dodatek do wynagrodzenia - pracownik nie może wymagać od pracodawcy wypłaty świadczenia. 

Ten aspekt budził wiele kontrowersji. Ostatecznie jednak spora część pracodawców zdecydowała się na wypłatę premii.

Wypłaty trafią do 75 proc. pracowników

Premia inflacyjna przysługuje pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę bez względu na wymiar tego etatu. Może być wypłacana także pracownikom tymczasowym i osobom w trakcie urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego.

Federalny Urząd Statystyczny przewiduje, że premia inflacyjna trafi do 75 proc. wszystkich pracowników zatrudnionych na postawie układu zbiorowego. Dotyczy to około połowy wszystkich zatrudnionych w Niemczech. Spora część z nich już otrzymała świadczenie. 

Premia inflacyjna ma przede wszystkim poprawiać siłę nabywczą obywateli w okresie wysokiej inflacji. Obecnie można mieć wątpliwość, czy dobrowolność wypłat jest sprawiedliwa, jednak na ocenę efektywności tego wsparcia dopiero przyjdzie czas. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: praca w Niemczech | Niemcy | Dodatek osłonowy | zarobki | premia | inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »