Co się dzieje z niemiecką gospodarką? Coraz gorsze prognozy

Znaczący spadek inwestycji zniweluje pozytywne skutki niewielkiego wzrostu konsumpcji - takie (niekorzystne) prognozy dla Niemiec mają liczące się instytucje gospodarcze. PKB naszych zachodnich sąsiadów wzrośnie w tym roku ledwie o 0,1 proc. Ta prognoza jest niższa niż przewidywania formułowane niedawno. Niemiecka gospodarka szoruje po dnie i jeszcze wiele miesięcy będzie trwać mozolne wychodzenie z dołka, w który Niemcy wpadły w 2023 roku.

Pięć największych instytutów badawczych z Niemiec prognozuje, że PKB w 2024 r. wzrośnie o 0,1 proc. To niższa prognoza niż przewidywania sprzed dwóch miesięcy - instytuty zrewidowały swoje oczekiwania w dół w reakcji na słabnącą koniunkturę gospodarczą. Instytut Ifo obniżył prognozę z 0,7 proc. do 0,2 proc., podobnie IfW Kiel skorygował ją z 0,9 proc. do 0,1 proc. - wylicza Polski Instytrut Ekonomiczny (PIE).

Głównym czynnikiem napędzającym niemiecką gospodarkę w 2024 r. będzie wzrost konsumpcji, który sięgnie 1,1 proc. Negatywnie będzie jednak oddziaływał znaczny spadek inwestycji - o 1,6 proc. w porównaniu z 2023 r. - wyliczają eksperci.

Reklama

Niemcy zdławiły inflację, jednak utrzymuje się presja rosnących wynagrodzeń

Ubiegły rok upłynął w Niemczech pod znakiem walki z inflacją, która - z niewielkimi potknięciami - systematycznie spadała. Najnowszy wynik (marzec 2024) to wskaźnik CPI na poziomie 2,2 proc. rok do roku (zharmonizowany HICP wyniósł 2,3 proc.). To wciąż powyżej celu inflacyjnego EBC.

Niemieckie instytuty gospodarcze (na które powołuje się PIE) wskazują, że w 2024 r. inflacja będzie oscylować wokół 2,3 proc., natomiast cel EBC osiągnie w 2025 r. (1,6 proc.).

Niemiecka inflacja bazowa spada wolniej - ma wynieść 2,8 proc. w bieżącym roku oraz 2,2 proc. w przyszłym.

Wzrost cen napędzają głównie usługi intensywnie wykorzystujące pracę. Rosnące wynagrodzenia utrzymują presję na podwyżki cen - wylicza PIE.

Wykres. Prognozy PKB Niemiec na lata 2024 i 2025

Płace w Niemczech będą rosnąć - to zniweluje w pewnym stopniu dotkliwość inflacji

Realne wynagrodzenia będą rosnąć przez dwa lata, co pozwoli odrobić straty z lat 2022-2023. PIE zauważa, że niemieckie instytuty prognozują, iż średnie wynagrodzenie w latach 2024 i 2025 wzrośnie odpowiednio o 4,4 proc. i 3,0 proc.

Jednak realny poziom zarobków w Niemczech z końca 2021 r., czyli przed gwałtownym wzrostem inflacji, zostanie osiągnięty dopiero pod koniec 2025 r.- czytamy w analizie Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Warto jednak przypomnieć, że środki wdrożone w celu złagodzenia wpływu rosnących cen energii na gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa (podobne do polskich tarcz antyinflacyjnych) wygasną w 2024 r.

Niemcy. Ceny energii wielką niewiadomą

Od początku wojny w Ukrainie, głównym ryzykiem dla niemieckiej gospodarki jest niepewność dotycząca cen energii.

Nieprzewidywalność cen surowców energetycznych, jak ropy naftowej, gazu ziemnego i energii elektrycznej, stanowi kluczową barierę, która może istotnie wpłynąć na sektory
przemysłowe i konsumpcję - zwraca uwagę PIE.

Dodatkowo, niemieckie instytuty na które powołuje się PIE raportują też potencjalne opóźnienia w reformach i trudne negocjacje budżetowe na 2025 r. jako czynniki, które mogą zahamować inwestycje i wzrost gospodarczy.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | gospodarka Niemiec | wzrost PKB | prognozy PKB
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »