5, 10, 15 czy 20? Ile lat pracy, żeby dostać emeryturę?

Osoby, które chcą zakończyć aktywność zawodową i przejść na emeryturę, muszą spełnić pewne warunki. Zostały one określone w stosownej ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. O co konkretnie chodzi i kiedy seniorzy mogą zacząć pobieranie świadczenia emerytalnego? Wyjaśniamy.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc przejść na emeryturę?

Osoby chcące przejść na długo wyczekiwaną emeryturę, muszą spełnić odpowiednie warunki, które reguluje ustawa z 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U z 2023 r. poz. 1251). Zgodnie z przepisami, prawo do emerytury przysługuje osobom, które ukończą powszechny wiek emerytalny. Wynosi on 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zgodnie z informacjami podanymi na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prawo do emerytury uzyskuje się od dnia, w którym osiągnięty zostaje powszechny wiek emerytalny, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszony został w tej sprawie wniosek. 

Reklama

Co więcej, niezbędne okazuje się udowodnienie jakiegokolwiek okresu składkowego, czyli podlegania ubezpieczeniu społecznemu bądź emerytalnemu. Wynika z tego, że wystarczy przepracować jeden dzień i odprowadzić z tego tytułu składkę, by móc przejść na emeryturę (oczywiście po ukończeniu wymaganego wieku emerytalnego). Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wówczas wysokość świadczenia może być skrajnie niska. 

Od czego zależy wysokość emerytury?

Wysokość świadczenia emerytalnego w głównej mierze jest uzależniona od środków zgromadzonych na koncie emerytalnym. W praktyce – jeśli świadczeniobiorca pracował dłużej i zarabiał więcej, to wówczas mógł zebrać więcej kapitału, a tym samym jego emerytura może być wyższa. Przy obliczaniu wysokości świadczenia bierze się również pod uwagę średnie dalsze trwanie życia. Ów wskaźnik jest publikowany corocznie przez Główny Urząd Statystyczny. 

Co ciekawe, zwlekanie z przejściem na emeryturę już przez jeden rok może poskutkować wyższą kwotą świadczenia. Jak wynika z informacji przekazanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, opóźnienie zakończenia aktywności zawodowej o rok może dać efekt w postaci wzrostu emerytury o około 8 proc. 

Emerytura minimalna. Tutaj liczy się staż

Emerytura minimalna to świadczenie przysługujące osobom, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny oraz mogą wykazać odpowiednio długi staż pracy. Ile konkretnie wynosi? Wymagany do uzyskania minimalnej emerytury staż to 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn.

Ile wynosi emerytura minimalna? Świadczenie podlega corocznej waloryzacji, która ma miejsce 1 marca. Od marca tego roku wysokość minimalnej emerytury to 1780,96 zł brutto, tj. 1623,28 zł "na rękę". 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »