80 tysięcy osób jest zagrożonych bankructwem

Sytuacja nadmierne zadłużenie w Polsce jest już faktem, choć na razie dotyczy tylko kredytów konsumpcyjnych - wynika z opracowania Krajowego Rejestru Długów przesłanego IAR.

Co najmniej 80 tysięcy osób jest zagrożonych bankructwem. Wartość niespłacanych w terminie rat kredytów bankowych przekracza 31 miliardów złotych. Z tego powodu w ubiegłym roku banki spisały na straty ponad 7 miliardów złotych. Chodzi głównie o kredyty konsumpcyjne. Około 100 tysięcy Polaków ma zaciągniętych więcej niż 10 takich pożyczek. Czterech na pięciu takich kredytobiorców nie radzi sobie ze spłatą co najmniej jednej pożyczki. Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów mówi, że statystyki dotyczące kredytów zaciągniętych we frankach są bardzo niepokojące.

Reklama

Co prawda na razie zagrożone kredyty hipoteczne to tylko 1,85 procent wszystkich udzielonych pożyczek, a w przypadku kredytów we frankach szwajcarskich tylko 1,34 procent, ale wskaźnik ten cały czas rośnie.

Na początku 2009 roku tylko 0,8 procent kredytów we frankach było zagrożonych. Zdaniem Adama Łąckiego już teraz problemem są kredyty konsumpcyjne. Ponad 17 procent z nich nie jest spłacanych, podczas gdy rok wcześniej ten wskaźnik wynosił 13 procent.

Jednocześnie z badań KRD wynika, że 17 procent polskich rodzin przeznacza co miesiąc na spłatę stałych zobowiązań ponad połowę swoich przychodów. To oznacza, że albo już zbankrutowali albo są na najlepszej drodze do tego.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: upadłość konsumencka | bankructwo | kredyt | długi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »