Reklama

93,6 proc. Polaków przeciwnych ustawie Mieszkanie dla Młodych

Na początek z pozoru proste pytanie: do kogo należy władza w naszym kraju? Pewnie większość z państwa odpowie: wiadomo, do Platformy Obywatelskiej. Oj, nie znają państwo Konstytucji RP!

Cytuję więc stosowny zapis ustawy zasadniczej:

Art. 4

1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.

A naród - według definicji zamieszczonej na samym początku konstytucji - to wszyscy obywatele Rzeczypospolitej.

Z Preambuły Konstytucji RP dowiadujemy się także, że prawa ustanowione przez ten akt, oparte są na (kolejny cytat): "poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym" (...)

Jak wprost wynika z tytułu publikacji, mowa będzie tu o ustawie Mieszkanie dla Młodych. Nasi parlamentarzyści sporo się wypowiadają na temat tego, jak bardzo się starali, aby uszczęśliwić tym programem młodych Polaków. A może właśnie tym ostatnim oddajmy głos? Wszak dialog społeczny jest w tym wypadku konieczny, o ile, rzecz jasna, nasi posłowie poważnie traktują konstytucję...

Reklama

Przeanalizowałem 7 artykułów na temat ustawy Mieszkanie dla Młodych, które ukazały się w okresie październik - listopad 2013 na wymienionych portalach. Jak państwo sądzą, jak liczna jest grupa przeciwników tej ustawy wśród czytelników tych publikacji? Blisko 94 proc.! Poniżej szczegółowe dane.

Jakie możemy na tej podstawie wyciągnąć wnioski?

Nasi rodacy, także ci, do których adresowana jest ustawa, niemal jednogłośnie opowiedzieli się przeciwko jej wprowadzeniu.

Mając na względzie sposób, w jaki powstała powyższa statystyka - jest to z pewnością grupa reprezentatywna. Internauci wymienionych portali, zorientowani w zagadnieniach ekonomicznych to najczęściej ludzie młodzi (w przeciwieństwie do twórców ustawy nie ustalam tu konkretnej daty urodzenia), nieźle wykształceni, mieszkańcy miast. Czy można - w demokratycznym kraju - zlekceważyć opinię tych osób, dla których ustawa ta miała być dobrodziejstwem? Jak widać - można. Mamy tu jednak kolejny zarzut niekonstytucyjności tego aktu prawnego: z pewnością nie były przeprowadzone wiarygodne badania rynku, czyli wymagany w konstytucji - dialog społeczny.

Jest to jednocześnie niezbity dowód, jak mądrym narodem są nasi rodacy - młodzi Polacy nie chcą brać z budżetu tak hojnych prezentów. Widzą bowiem, jakim bezsensownym aktem prawnym jest ustawa MdM oraz jakie mogą być konsekwencje tego programu.

Poczytajmy, co sądzą internauci na temat ustawy Mieszkanie dla Młodych. Oto najciekawsze wypowiedzi wybrane spośród blisko 1000 komentarzy zamieszczonych pod tekstami z Interii na temat ustawy MdM.

INTERIA.PL, 2013-10-02: Mieszkanie dla Młodych, starzy na cmentarz

~xxx-

(...) My wszyscy dopłacamy do młodych, ale bogatych - mających dobrą i dobrze płatną prace !!! A co z większością? Pracującą za grosze na umowach śmieciowych.

Taka Prawda

Program pomocy bankom i developerom ubrany w ładne słowa

~Maria

Pierwsze: młodzi wezmą kredyt na mieszkanie, potem stracą pracę, nie będą mieli za co spłacać mieszkania, które zostanie im skonfiskowane zgodnie z prawem. (...)

~podatnik

Pomoc państwa w budownictwie to pomoc dla lobby deweloperów w wielkich miastach. Kto mieszka w miasteczku nie dostanie nic. (...) Bank finansuje i chce zarabiać, a rząd mu to da z naszych podatków.

~Karierowiczka

Oni wysłali kobiety po 35 roku na cmentarz. Teraz faceci po 35 roku życia będą szukać młodych kobiet.

~notariusz-

Tak dla sprostowania to należało by napisać że programy typu" rodzina na swoim" lub ten ostatni "mieszkanie dla młodych " nie są wcale robione dla tych, których teoretycznie taki program by obejmował . Oba te programy zostały przeforsowane przez sejm przez lobby deweloperów i tak na prawdę tylko oni na tym zarabiają oraz przy okazji banki których znakomita większość jest z kapitałem zagranicznym . Tak się składa że problemem młodych ludzi ( i nie tylko ) nie jest brak mieszkań na rynku tylko brak środków na te mieszkania. Mieszkania z rynku wtórnego są znacznie tańsze od nowo budowanych więc dlaczego zmuszono młodych do zakupu tych droższych ? Ano właśnie dzięki lobby deweloperów którzy z tego typu projektów żyją. (...)

~Staruszka

(...) Zarówno RnS jak i MdM nie są stworzone dla obywateli o czym sama się przekonałam próbując uzyskać kredyt we wcześniejszym programie (...) I tak też będzie z nowym "cudownym" dzieckiem naszych parlamentarzystów czyli Programem Mieszkanie dla Młodych (no ja już chyba położę się w grobie, bo za miesiąc stuknie mi 36 lat!)

~IIIRP

(...) Zamiast Polska równości, to Polska pogłębiania podziałów na Panów i nędzarzy !!!!!

~you-

Jak będzie praca za dobre wynagrodzenie to nie potrzeba żadnych programów pompujących publiczne finanse do kieszeni deweloperów i banków.

~Meteor-

Mam 36 lat i zamiast szukać sobie żony wśród rówieśnic będę musiał związać się z jakąś małolatą żeby dostać dopłatę! Tragedia!

~bbb

I będę mieć depresję, bo myślałam, że jeszcze młoda w miarę jestem, a tu posłowie granicę sztywno na 35 lat ustawili i ... koniec złudzeń, czas się staro zacząć czuć

INTERIA.PL, 2013-10-23: Prezydencie Komorowski - nie podpisuj tej ustawy!

~ham-NPN-

Po raz kolejny DonT i POmagierzy próbują uchwalić gniota, a beneficjentami będą dzieci POmagierów . Wierny elektorat. (...)

~Stark-

Ten rząd dba tylko o bogatych. Kolejnym tego elementem jest wykup mieszkań od deweloperów na wynajem

~miś.co-

myślę, że z (..) apelami powinni się zwrócić ... OLANI PRZEZ RZĄDZĄCYCH MIESZKAŃCY WSI I MAŁYCH MIAST! MOŻE ZBIOROWA SKARGA? Wychodzi bowiem na to, że mieszkaniec miasteczka zarabiający 2000 PLN ze swoich podatków sfinansuje zakup mieszkania mieszkańcowi np. Warszawy zarabiającemu ... 5000 i więcej!

~q-

ustawa zostanie podpisana! Ceny nieruchomości wzrosną o kwotę dopłaty. Zarobi developer, a nabywcy zamydlimy oczy.

~eliza-

Pomóc owszem ale w inny sposób - utworzyć miejsca pracy a ludzie młodzi i nie tylko młodzi sami postarają się o mieszkania bez MdM - większość młodych ucieka za granicę nie za mieszkaniem - tylko za pracą i pieniędzmi - gdzie w naszym pięknym kraju właśnie tego brakuje. (...)

~NewKonfucjusz

Jaka demokracja taki poziom merytoryczny ustaw

~Norbert-

Ja miesiąc temu pisałem emaile do posłów z komisji infrastruktury zwracając uwagę na niekonstytucyjność tej ustawy (limit 35 lat). Tylko dwóch z około 30 posłów odpowiedziało. Po co im tablety?

INTERIA.PL, 2013-10-31: Prezydent podpisał ustawę Mieszkanie dla Młodych

~peter-

A przepraszam jaką legitymacje ma rząd by rozdawać pieniądze podatników ? Poza tym czy takie dofinansowanie to nie jest przypadkiem przysporzenie majątkowe podlegające opodatkowaniu ? Tak to jest z rozdawnictwem. Nigdzie się nie sprawdza. Poza tym jest jeszcze jeden aspekt a mianowicie przekonanie zbywców na rynku nieruchomości, że otóż ceny wzrosną i nieważne czy owa ustawa ma coś z tym wspólnego czy nie. To jest zwykła psychologia rynku ( nie tylko nieruchomości ) Każda sztuczna ingerencja w popyt czy podaż psuje rynek i tak w Polsce bardzo ułomny. Pomijam już fakt, kto mianowicie ma być beneficjentem tego bubla prawnego - bo to aż nadto widać. (...)

~Tomek-

Typowo zrobiony pod deweloperkę i banki .. Może miałoby to jeszcze jakiś sens jakby można by kupować na rynku wtórnym. Chociaż dla mnie to i tak 3 miliardy wyrzucone w błoto. (...)

~michu-

Uroczyście przysięgam: nigdy na PO nie zagłosuję. Jeżeli mój rząd wspiera developerów a nie mnie to już nie jest mój rząd...przykro mi i wstyd. Ja na nich głosowałem. I po co propozycje senackich zmian? Dlaczego nie rynek wtórny?!!!

~obywatel

(...) Jaką mamy pewność, że deweloperzy nie "pomogli" członkom naszego rządu w podjęciu "decyzji"?

~zy-

BYŁEM OSTATNIO W USA I TAM PAŃSTWO NIE POMAGA W ZAKUPIE MIESZKAŃ. LUDZIE MŁODZI PRACUJĄC ZARABIAJĄ GODZIWE PIENIĄDZE I KUPUJĄ, WYNAJMUJĄ LUB KUPUJĄ SPŁACAJĄC KREDYT ZA MIESZKANIE. (...)

~Pogrzebacz-

Co POdpisał Komorowski??? Dokument dzięki któremu będą mogli nam wszystkim zabrać pieniądze z naszych podatków lub zadłużyć nasz kraj na kolejne miliardy tylko po to, by kolesie deweloperzy mieli zbyt na przewartościowane mieszkania, a banki miały kolejnych kredytowych niewolników posłusznych przez dziesięciolecia.

~Pimpuś-

(...) Komorowski postawił kropkę nad I !!! Będziemy wszyscy teraz dokładać się do MIESZKANEK TYCH LEPSZYCH I BOGATYCH! A biedna hołota dalej będzie mieszkać kątem u rodziców ! Co za piękny kraj!!

~julian75-

kolejna cudowna akcja - już widzę jak banki udzielają kredytów młodym będących na "śmieciówkach", przecież generalna większość młodych jest zatrudnionych na umowy zlecenia na okresy nieprzekraczające 1 roku! Może zamiast głupiej bezsensownej pomocy lepiej by było aby państwo stworzyło system poręczeń tych kredytów dla wszystkich (...)

~Dziadek

A co ze starszymi co nie mają mieszkania? Może szanowny prezydent jeszcze wprowadzi ustawę że Ci co nie mogą z tego skorzystać nie muszą płacić podatku i zus. Przypominam głowie Państwa że konstytucja gwarantuje równość nie tylko w obowiązkach ale również w prawach. Są osoby, Szanowny Panie, po 36 roku życia nie posiadający własnego mieszkania i co z nimi? (...)

~Wojtek-

Nie chcę od was żadnej pomocy, chcę żebyście zaczęli dbać o gospodarkę, wspierali rodzimy przemysł itd. Z resztą ja sobie sam dam radę.

INTERIA.PL, 2013-11-23: Mieszkanie dla Młodych: Potworek już prawie na salonach

~POrażka-

(...) Dyskryminacja starszych niż 35 lat, młodym brak gotówki, brak pracy to dlaczego mieliby płodzić dzieci ? (...)

~zofia-

Lenin wiecznie żywy, dziel i rządź. Dopuściliśmy aby politycy i urzędnicy zajmowali się redystrybucją owoców pracy. Te pasożyty za przekładanie pieniędzy z jednej kieszeni do drugiej pobierają sowite wynagrodzenia. Mafia urzędnicza rozrosła się do gigantycznych rozmiarów, jest ich kilka razy więcej niż za komuny, mimo tak dalece posuniętej informatyzacji. Rolą państwa nie jest dzielenie ,ale zapewnienie odpowiednich warunków dla rozwoju przedsiębiorczości. Zadania państwa powinny być ograniczone do minimum.

~urz-

Przecież PO nie wygra wyborów, więc najlepiej jak zastawić następcom rozwalony budżet.

~Looper3331-

Trzeba z tym (tą ustawą ale nie tylko) walczyć, ale dziwić się nie ma co. Ten (...) potworek prawny powstał tylko i wyłącznie dla bogatych, aby ci co mają mieli jeszcze więcej. (...)

~Gosia -

(..) Przecież ubodzy ludzie i ubogie rodziny, które nie mają własnego mieszkania będą je szukać na znacznie tańszym (...) rynku wtórnym. Ja akurat na takim rynku chcę swoje sprzedać i niestety część klientów mi odebrała ustawa. Nie znam się, nie jestem prawnikiem, ale boli, że nasze państwo działa tak, by bogaci bogacili się, a biedni biednieli. Słów brak...

~kastran-

(..) Nasz rząd, nasi urzędnicy nie produkują ustaw po to aby coś zmienić na lepsze dla społeczeństwa (jak można być takim naiwnym aby jeszcze tak uważać). (...) Dla rządu niebezpieczne pozostają te jednostki, które nie posiadają nic do stracenia. Ludzie bez legalnej pracy, własnego mieszkania, własnej rodziny, regularnych dochodów nie muszą obawiać się konsekwencji swoich poczynań i tych zgodnych i niezgodnych z prawem. Teraz wynika sprawa MDM. Jak zmniejszyć liczbę tych niepokornych ludzi ? Dajemy im tzn. młodym najczęściej zbuntowanym kredyt na nieruchomość, młody dostaje pierwsze mieszkanie i cieszy się jak dziecko. Będzie teraz pracował jak wół za marne pieniądze tylko po to aby uregulować należności i aby nie zabrano mu dotacji rządowej. Nie będzie się przeciwko temu buntował, bo nie będzie wiedział jak, nie będzie w stanie zmienić swojego losu bo a nuż się nie uda i straci wszystko. W taki prosty sposób państwo kupuje sobie niewolnika. (...) Młody ma pracować, płacić podatki i spokojnie się zestarzeć. Być może MDM jest kosztowny ale dla rządu jest to niewielka cena za stabilność swojej egzystencji.

~majkus-

Przy obecnych zarobkach jakoś nie wierzę, żeby ten program komuś pomógł. A zyskają ci, których na to mieszkanie stać.

~bankster -

Moherom zabrali opiekę lekarską, leki, renty. Starszym każą pracować do śmierci i brać kredyty na święta. Młodym zabrali pracę, a tym co ją mają zabiorą pieniądze! (...)

~www-

Był taki jeden co powiedział już, że Polska to dziki kraj, czy nie miał racji...? A może się wygadał niechcący...

Przytoczone wypowiedzi w pełni potwierdzają niezgodność treści ustawy Mieszkanie dla Młodych z Konstytucją RP: oczywiste jest, że mamy tu do czynienia z dyskryminacją ze względu na wiek, stopień zamożności oraz miejsce zamieszkania.

Na koniec pozwolę sobie więc wyjść z propozycją do narodu polskiego: skoro nasi parlamentarzyści specjalnie się nie przejmują zapisami ustawy zasadniczej, może idźmy za ich przykładem? Proponuję odpuścić sobie obowiązki wynikające z Art.84.

Cytuję:

Art. 84

Każdy jest obowiązany do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, w tym podatków, określonych w ustawie.

To co, szanowni internauci, darujemy sobie - solidarnie - te zobowiązania? Kto jest za?

Krzysztof Oppenheim

Nieruchomości Boża Krówka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »