Abonament RTV w 2025. Ta grupa osób nie musi go płacić

Opłaty za abonament RTV obowiązują niemal wszystkie osoby, które korzystają z telewizji lub radia, zarówno w domu, jak i w samochodzie. W 2025 roku niektórzy mogą jednak skorzystać z atrakcyjnych zniżek, a nawet ze zwolnienia z opłat abonamentowych. O kim mowa?

Kto musi płacić abonament RTV w 2025?

Zgodnie z przepisami opłaty abonamentowe pobiera się obowiązkowo za korzystanie z odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji.

Zakup nowego odbiornika powinien więc zostać zarejestrowany w ciągu 14 dni od zakupu. Natomiast obowiązek dokonywania opłat za korzystanie abonamentu RTV powstaje z 1. dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji urządzeń.

Reklama

W przypadku osób fizycznych, żłobków, publicznych i niepublicznych jednostek oświaty, publicznych i niepublicznych uczelni, placówek leczniczych, sanatoriów i domów pomocy społecznej opłaty za abonament pobierane są jednorazowo, bez względu na liczbę używanych odbiorników. Z kolei w przypadku firm oraz instytucji opłacie abonamentowej podlegać będzie każdy odbiornik telewizyjny i radiofoniczny.

Ile wynosi abonament radiowo-telewizyjny w 2025 roku?

Wysokość abonamentu RTV została ustalona w rozporządzeniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 13 maja 2024 r. w sprawie wysokości opłat za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry na okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2025 r.

Zgodnie z rozporządzeniem, stawki abonamentu RTV w 2025 r. pozostają na takim samym poziomie, co w 2023 i 2024 r. Miesięczna opłata abonamentowa w 2025 roku wynosi:

●      8,70 zł - za korzystanie z odbiornika radiofonicznego,

●      27,30 zł - za korzystanie z odbiornika telewizyjnego lub radiofonicznego i telewizyjnego.

Abonament RTV opłaca się z góry, do 25. dnia każdego miesiąca. Opłat można dokonywać bezpośrednio na konto bankowe, w placówkach Poczty Polskiej oraz za pośrednictwem platformy e-Poczta.

Zniżki na abonament RTV w 2025

W rozporządzeniu ustalone zostały również zniżki na opłaty abonamentowe, które przysługują w przypadku obu odbiorników: zarówno telewizyjnego, jak i radiofonicznego. Zniżki na abonament RTV w 2025 r. wynoszą:

●      3 proc. zniżki obliczanej na podstawie miesięcznej opłaty za wniesienie opłaty za 2 miesiące z góry,

●      4 proc. zniżki obliczanej na podstawie miesięcznej opłaty za wniesienie opłaty za 3 miesiące z góry,

●      5 proc. zniżki obliczanej na podstawie miesięcznej opłaty za wniesienie opłaty za 6 miesięcy z góry,

●      10 proc. zniżki obliczanej na podstawie miesięcznej opłaty za wniesienie opłaty za 12 miesięcy z góry.

Osoby, które chcą skorzystać z 10-procentowej zniżki na opłaty abonamentową muszą więc opłacić abonament do 25 stycznia 2025 r.

Kto jest zwolniony z opłat za abonament RTV w 2025?

Zgodnie z ustawą z opłat za abonament RTV zwolnione są m.in.:

●      osoby zaliczane do I grupy inwalidzkiej,

●      weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,

●      osoby, które ukończyły 60. rok życia i mają prawo do emerytury, której miesięczna wysokość nie przekracza 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia,

●      osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy,

●      osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu.

Aby skorzystać ze zwolnienia, konieczne jest jednak przedstawienie w urzędzie Poczty Polskiej dokumentu potwierdzającego zwolnienie z opłat abonamentowych razem z oświadczeniem znajdującym się na stronie GOV lub w placówkach pocztowych.

WB

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: abonament | abonament rtv
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »