Kontrolerzy abonamentu RTV będą bezradni. Wystarczy jeden dokument

Nie wszyscy muszą płacić obowiązkowy abonament RTV. Niemniej lista osób zwolnionych z tej daniny zaskakuje. Obok weteranów wojennych i emerytów mających więcej niż 75 lat znaleźli się również... bezrobotni. Kontrolerzy będą bezradni, gdy zobaczą jeden dokument. W przypadku braku poświadczenia trzeba przygotować się na karę pieniężną, a ta może wynosić trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej.

Opłaty pobierane w ramach abonamentu RTV są obowiązkowe w momencie posiadania radia, telewizora, albo laptopa, czy telefonu, na którym oglądamy telewizję lub słuchamy audycji radiowych. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że nie tylko emeryci zwolnieni są z płacenia abonamentu RTV

Abonament RTV jest obowiązkowy, ale nie dla wszystkich

Obowiązek opłacania abonamentu od dawna jest przedmiotem sporu i gorącej społecznej dyskusji. Coraz głośniej mówi się o zastąpieniu tej daniny opłatą medialną, jednak żadna ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta. 

Jak wyjaśnia Poczta Polska, która przeprowadza kontrole abonamentu RTV opłacanie telewizji cyfrowych, czy kablowych nie zwalnia z obowiązku płacenia. "Opłatę abonamentową uiszcza się z góry do 25 dnia miesiąca, za który opłata jest należna. Opłata może być uiszczona z góry za cały rok lub za wybrane kolejne miesiące" - czytamy w kompendium wiedzy pocztowców dostępnym na specjalnej stronie internetowej. 

Reklama

Nie wszyscy jednak muszą się tym martwić i dbać o rejestrację odbiorników. Nie tylko emeryci, którzy ukończyli 75. rok życia, nie muszą sprawdzać, ile wynosi abonament RTV w danym roku. Dokument z listą osób zwolnionych z abonamentu w jednym z punktów przynosi ze sobą zaskoczenie. 

Emeryci, kombatanci i... bezrobotni

Zwolnienie z obowiązku abonamentu RTV dotyczy sporej grupy społeczeństwa. Najpowszechniejszą wiedzą jest ta, iż emeryci obchodzący 75. urodziny automatycznie (po numerze PESEL) skreślani są z listy osób, które muszą płacić za posiadanie radia lub telewizora.  

Okazuje się, że obok seniorów, inwalidów wojennych, osób niewidomych, czy osób całkowicie niezdolnych do pracy i niepełnosprawnych w stopniu znacznym, abonamentu RTV nie muszą opłacać także osoby bezrobotne. Brak pracy jest, zgodnie z przepisami, wystarczającym powodem, aby nie uiszczać tej obowiązkowej opłaty. Przypomnijmy, że miesięcznie w przypadku posiadania telewizora wynosi ona 27,30 zł. 

Bezrobotni nie muszą płacić abonamentu RTV

Przepisy są jednoznaczne. Osoby bezrobotne to osoby, które zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych są zwolnione z opłat abonamentowych. Warto zwrócić jednak uwagę na szczegóły. 

W wykazie osób zwolnionych z regulowania abonamentu RTV Poczta Polska wskazała, że daniny nie muszą opłacać osoby bez pracy, o których mowa w art. 2 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U.2022.690 t.j.). Co więcej, aby kontrolerzy abonamentu RTV byli bezradni i nie mogli ukarać za brak należnych wpłat, konieczne jest posiadanie zaświadczenia z właściwego urzędu pracy o posiadaniu statusu bezrobotnego. W innych przypadkach dojdzie do ukarania w związku z uchylaniem się od obowiązku abonamentowego. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: abonament rtv | bezrobotni | przepisy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »