Akcja prewencyjno-edukacyjna Generali
W dniach 3 i 4 czerwca 2003r. towarzystwa ubezpieczeń Generali oraz Komenda Główna Policji już po raz piąty organizują ogólnopolską akcję prewencyjno-edukacyjną "Jabłko czy Cytryna. Generalnie zwolnij." W tym roku w akcji weźmie udział ok. 130 szkół podstawowych z całej Polski - w każdym województwie po 8-9.
Przebieg akcji
Akcja przeprowadzona zostanie w godzinach przedpołudniowych, ustalonych przez nauczycieli i policję. Udział wezmą dzieci wraz z nauczycielami, policjanci i przedstawiciele Generali. Policjanci wraz z dziećmi będą zatrzymywali wybrane pojazdy. Kierowców jadących z prawidłową prędkością dzieci będą nagradzały jabłkiem, laurką oraz wesołym wierszykiem. Pozostali kierowcy otrzymają cytrynę, którą będą musieli zjeść na oczach dzieci, oraz laurkę z naganą. Jeśli złamanie przepisów jest szczególnie rażące, kierowca dodatkowo otrzyma mandat.
Cel akcji
Głównym celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa w okolicy szkół oraz uświadomienie kierowcom, że potencjalne ofiary ich nieostrożnej akcji nie są anonimowe. Postawienie kierowcy twarzą w twarz z dziećmi, wysłuchanie nagany z ich ust i zjedzenie cytryny odnosi znacznie większy skutek psychologiczny niż dziesiątki mandatów. Ponadto akcja ma też charakter edukacyjny.
Miejsce akcji
Szkoły podstawowe do tegorocznej akcji były wybierane przez oddziały Generali oraz policjantów z Wojewódzkich Komend Policji. Na wspólnej liście znalazły się szkoły położone w miejscach dużego natężenia ruchu lub w innych szczególnie niebezpiecznych rejonach.
Geneza akcji
Akcja "Jabłko czy cytryna. Generalnie zwolnij" zrodziła się w Generali w Austrii. Ponieważ odniosła tam ogromny sukces oraz cieszyła się dużą akceptacją społeczną, stopniowo rozszerzano ją na pozostałe państwa Europy Centralnej, a następnie Środkowo - Wschodniej. W 1999 r po raz pierwszy przeprowadzona została w Polsce.
Odbiór społeczny akcji
W każdym kraju, w którym Generali organizuje "Jabłko czy cytryna. Generalnie zwolnij", akcja spotyka się ogromnym zainteresowaniem i przyjaznym przyjęciem. Każda ze stron tej akcji, tj. policja, dzieci i nauczyciele, Generali oraz kierowcy są zgodni co do tego, że taka akcja jest potrzebna i że przyczyni się ona do ostrożniejszej jazdy, zwłaszcza w okolicy szkół.