Reklama

Alior Bank ma wyłączność negocjacyjną na działalność bankową Raiffeisen Bank Polska

Alior Bank złożył ofertę nabycia od Raiffeisen Bank International wydzielonej podstawowej działalności bankowej Raiffeisen Bank Polska (RBPL) i rozpocząłokres wyłącznych negocjacji w sprawie przeprowadzenia transakcji - podał Alior Bank.

"Zarząd banku zwraca uwagę, iż rozpoczęcie opisanych wyżej negocjacji z RBI nie oznacza, iż transakcja nabycia podstawowej działalności RBPL dojdzie do skutku" - napisano w komunikacie.

- - - - -

PKO BP ma wyłączność negocjacyjną na Raiffeisen-Leasing, może nie wypłacić dywidendy

PKO BP złożył wiążącą ofertę na zakup od Raiffeisen Bank International AG 100 proc. akcji Raiffeisen-Leasing Polska i uzyskał wyłączność negocjacyjną. Podpisanie przez PKO BP umów ws. przejęcia Raiffeisen-Leasing Polska oznaczałoby brak spełnienia warunków dywidendy.

"Zarząd Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego informuje, że w wyniku złożenia przez bank tzw. wiążącej oferty nabycia akcji stanowiących 100 proc. kapitału zakładowego spółki Raiffeisen-Leasing Polska (RLPL) od Raiffeisen Bank International AG, PKO Bank Polski rozpoczął negocjacje z RBI dotyczące nabycia przez bank (bezpośrednio lub pośrednio) 100 proc. akcji w RLPL zawierając w dniu 21 września 2016 r. z RBI porozumienie o prowadzeniu negocjacji na zasadzie wyłączności" - napisano w komunikacie.

Reklama

"Jednocześnie PKO Bank Polski informuje, że zawarcie prawnie wiążącej dokumentacji dotyczącej transakcji oznaczałoby brak Spełnienia Warunków Dywidendy (zgodnie z definicją zawartą w uchwale nr 7/2016 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Banku z dnia 30 czerwca 2016 r. w sprawie podziału zysku PKO Banku Polskiego osiągniętego w 2015 roku oraz niepodzielonego zysku z lat ubiegłych(...)" - dodano.

ZWZ PKO BP 30 czerwca zdecydowało o warunkowym przeznaczeniu na dywidendę 1,25 mld zł, czyli 1 zł na akcję. W przypadku spełnienia warunków dywidendy dniem dywidendy miał być 30 września, a terminem jej wypłaty 20 grudnia 2016 r.

Akcjonariusze wówczas zdecydowali o podziale łącznie 3,82 mld zł, z czego 2,57 mld zł pochodziło z zysku za 2015 rok, a 1,25 mld zł z niepodzielonego zysku z lat ubiegłych. Na dywidendę dla akcjonariuszy trafić miało 1,25 mld zł, a na kapitał zapasowy kwota 2,5 mld zł. Taki podział zysku będzie zrealizowany pod warunkiem, że do 8 grudnia 2016 roku spełnią się łącznie następujące warunki:

- bank nie przejmie kontroli nad bankiem lub innym podmiotem sektora finansowego przez bezpośrednie lub pośrednie nabycie pakietu akcji ani nie nabędzie uprawnienia i nie zaciągnie obowiązku takiego przejęcia kontroli;

- nie nastąpią zmiany regulacyjne lub zmiany zaleceń nadzorczych wpływające na wymogi w zakresie funduszy własnych Banku, które - według poziomu wskaźników adekwatności kapitałowej ujętych w sprawozdaniu finansowym Banku za 3. kwartał 2016 r. - spowodowałyby brak możliwości wypłaty dywidendy w zgodzie z wymaganiami regulacyjnymi i zaleceniami nadzorczymi.

Jeśli warunki te nie zostaną spełnione dywidenda nie będzie wypłacona i na kapitał zapasowy trafi 3,75 mld zł. Zarząd banku zobowiązany jest do podjęcia uchwały w sprawie stwierdzenia spełnienia warunków dywidendy najpóźniej 9 grudnia 2016 r.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »