Aneks do umowy o pracę. Co trzeba o nim wiedzieć?

Aneks do umowy to szybki sposób na zmienienie warunków zawartych w umowie o pracę. Warto wiedzieć, że nie wszystko może być jednak zmienione tą drogą. Jakie warunki może obejmować aneks do umowy? Czym dokładnie jest ten dokument?

Aneks do umowy o pracę, czyli porozumienie zmieniające

Aneks do umowy to popularne określenie na porozumienie zmieniające. Jest to dokument, którym szybko i bez zbędnych formalności można zmienić wiele warunków zawartych w umowie o pracę.

Warto wiedzieć, że z perspektywy prawnej porozumienie zmieniające uchyla przysługujące dotychczas pracownikowi warunki zatrudnienia. Ale nie wszystkie warunki umowy mogą być zmieniane tym dokumentem.

Porozumienie stron, jak sama nazwa wskazuje, to dokument potwierdzający, że dwie strony - pracodawca i pracownik - zgodzili się w kwestii umowy o pracę. Może to być jej rozwiązanie lub zmiana dotychczasowych warunków.

Reklama

Porozumienie zmieniające może dotyczyć każdego rodzaju umowy o pracę. Może także być zawarte w każdym czasie, czyli np. w trakcie urlopu pracownika czy zwolnienia lekarskiego. Może również być przedstawione kobietom w ciąży czy pracownikom w wieku przedemerytalnym.

Czego nie można zmienić aneksem do umowy o pracę?

Aneks do umowy o pracę służy do zmiany takich warunków, jak rodzaj umowy (np. na czas nieokreślony), warunki płacy, stanowisko zatrudnienia, zakres obowiązków. Porozumienie takie nie może prowadzić do pogorszenia sytuacji pracownika w porównaniu do minimum, które gwarantowane jest przez prawo pracy.

W aneksie nie mogą być zawarte przepisy abuzywne, czyli takie, które wchodzą w konflikt z prawem pracy: np. nie można aneksem skrócić okresu wypowiedzenia poniżej ustawowego minimum albo wyłączyć prawa do otrzymywania zapłaty za godziny nadliczbowe.

W przypadku podpisania aneksu mówiącego o przedłużeniu umowy na czas określony jest to równoznaczne z podpisaniem nowej umowy. Chroni to pracownika przed podpisywaniem "w nieskończoność" przedłużenia umowy na czas określony.

Zgodnie z prawem, takie umowy mogą być zawierane na okres maksymalnie 33 miesięcy. A po tym czasie kolejna umowa automatycznie staje się umową na czas określony (dlatego aneksy przedłużające pierwotną umowę liczone są jako nowa umowa).

Co powinien zawierać prawidłowo sporządzony aneks do umowy o pracę?

W porozumieniu zmieniającym, czyli aneksie do umowy, koniecznie należy zawrzeć datę, od której obowiązują nowe warunki. Jeśli tej daty zabraknie, oznacza to, że zmiany wchodzą w życie z dniem podpisania aneksu.

Oprócz tego w aneksie powinny być wskazane konkretne punkty umowy o pracę, które ulegają zmianie. Należy także zawrzeć informacje pozwalające na jednoznaczną identyfikację umowy o pracę, czyli datę jej zawarcia, dane osób, które ją podpisały etc.

Aneks do umowy zazwyczaj jest stosunkowo krótkim dokumentem - jedno, dwustronicowym. Jednak, oczywiście, w przypadku zmiany większej liczby warunków może on być odpowiednio dłuższy.

Aneks powinien być podpisany przez pracownika oraz przedstawiciela przedsiębiorstwa do tego uprawnionego.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Umowa o pracę | prawo pracy | przepisy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »