Reklama

Badanie techniczne samochodu będzie droższe? Jest apel o waloryzację opłat

Konfederacja Lewiatan wskazała, że stacje kontroli pojazdów (SKP) dopłacają ponad 10 złotych do każdego badania technicznego samochodu osobowego. Organizacja zaapelowała do ministra infrastruktury o pilną waloryzację opłat.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc

Konfederacja Lewiatan przypomniała, że opłata za badanie techniczne samochodu osobowego w stacji kontroli pojazdów (SKP) wynosi 98 zł.

"Tylko w wyniku inflacji w ciągu ostatnich 18 lat przedsiębiorcy SKP muszą teraz dopłacać do każdego badania technicznego samochodu osobowego ponad 10 zł, a do pozostałych badań pojazdów odpowiednio więcej" - oceniła organizacja.

Jak wskazał prezes Związku Pracodawców SKP Kazimierz Zbylut, nie tylko inflacja niszczy branżę.

Reklama

- Od 2004 roku znacznie wzrosły koszty prowadzenia działalności, w czerwcu 2021 roku były wyższe o 115 proc, a w czerwcu br., według bardzo ostrożnych szacunków, już o ponad 150 proc. Dzieje się tak, ponieważ drożeją media energetyczne, rosną podatki i opłaty, płace, składki odprowadzane do ZUS. Rosną także koszty serwisu przyrządów i urządzeń, stanowiących obowiązkowe wyposażenie SKP - przekazał.

Zagrożone funkcjonowanie 6000 firm

Dodał, że w przyszłym roku zapowiadane są kolejne podwyżki, m.in. płacy minimalnej.

Lewiatan wskazał, że firmy z innych branż mogą korygować ceny swoich towarów czy usług, tymczasem przedsiębiorcy SKP nie mogą tego zrobić, ponieważ obowiązują ich ceny urzędowe. Organizacja zaapelowała w związku z tym do ministra infrastruktury o pilną waloryzację opłat, wskazując, że zagrożone jest funkcjonowanie blisko 6000 firm i wiele miejsc pracy. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »