Banki i bankomaty w czasie Światowych Dni Młodzieży

Większość banków będzie działać bez zmian w czasie Światowych Dni Młodzieży w ostatnim tygodniu lipca w Krakowie, ale operatorzy bankomatów liczą się ze wzmożonym popytem na wypłatę gotówki. Zdaniem ekspertów mogą wystąpić przypadki braku gotówki.

Na czas ŚDM krakowskie banki nie planują znacznych zmian w funkcjonowaniu. Zdecydowana większość oddziałów będzie działać tak, jak zwykle. Jednak w miejscach, w których mogą wystąpić utrudnienia w komunikacji, placówki zawieszą działalność.

Np. Eurobank zamknie cztery spośród swoich 11 placówek w Krakowie. W poszczególnych dniach nieczynne będą oddziały przy ul. Starowiślnej, Zwierzynieckiej, Kalwaryjskiej i Karmelickiej.

Bank Millenium zamyka oddziały w samym centrum miasta. W tych placówkach nieczynne mają być także bankomaty. - Jest to podyktowane wymogami bezpieczeństwa - w tak dużej grupie turystów może zaistnieć niebezpieczeństwo skimmingu, a bezpieczeństwo naszych klientów jest dla nas najważniejsze - podkreśliła Małgorzata Nasiłowska z działu komunikacji marketingowej tego banku.

Reklama

O zamykanych oddziałach placówki informowały klientów m.in. za pomocą SMS-ów.

Banki i operatorzy bankomatów nie przewidują trudności transakcyjnych, ale liczą się ze wzmożonym popytem na wypłatę gotówki.

Niektóre instytucje na czas ŚDM postawią w mieście dodatkowe urządzenia wypłacające banknoty. Zrobił tak już np. PKO Bank Polski - dostarczył mobilne bankomaty w cztery lokalizacje w Krakowie, a także do Wieliczki, Brzegów, Wadowic, Kokotowa, Kalwarii Zebrzydowskiej.

Euronet, jedna z najpopularniejszych sieci bankomatów w Polsce, zapowiada, że poczyni wszelkie starania, aby klienci nie mieli problemów w wypłatą środków.

Jak poinformowała PAP dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży Euronet Polska Ewa Miziołek, firma ma 220 bankomatów i wpłatobankomatów (tzw. recyklerów) w okolicach i w miejscach, gdzie będą uroczystości ŚDM. Dodatkowo Euronet, w ramach współpracy z organizatorami ŚDM, w pobliżu miejsc wydarzeń usytuuje cztery tymczasowe bankomaty.

- Jesteśmy przygotowani na wzmożone zainteresowanie usługami oferowanymi w urządzeniach należących do sieci. Pojawienie się ewentualnych niesprawności podczas Światowych Dni Młodzieży może być spowodowane czynnikami zewnętrznymi - zaznaczyła Miziołek.

Beata Kołodziej

Związek Banków Polskich przypomina o ostrożności w czasie ŚDM

Związek Banków Polskich (ZBP) przypomina krakowianom i pielgrzymom o ostrożności w czasie Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w ostatnim tygodniu lipca. W przypadku utraty karty można ją zastrzec dzwoniąc pod nr 828 828 828.

- Imprezy masowe, takie jak ŚDM niestety przyciągają także kieszonkowców i innych przestępców, dlatego warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa przy posługiwaniu się kartami płatniczymi, w szczególności przy dokonywaniu płatności, wypłacie pieniędzy z bankomatu, przechowywaniu czy transporcie - powiedział PAP Jacek Gieorgica z zespołu PR ZBP.

Związek Banków Polskich przypomina najważniejsze zasady bezpieczeństwa. Przede wszystkim nie należy przechowywać kodu PIN razem z kartą płatniczą. Kartę najlepiej trzymać w miejscu innym niż gotówka i dokumenty.

Jeśli doszło do utraty karty, należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem lub organizacją, która ją wydała. Prostym sposobem jest skorzystanie z infolinii 828 828 828 - sekretarka zapyta dzwoniącego o bank, w którym ma kartę, a następnie połączy klienta z właściwym bankiem.

Informacje o Systemie Zastrzegania Kart, ich bezpieczeństwie oraz lista banków, które w nim uczestniczą, są dostępne na stronie internetowej zastrzegam.pl.

Innym sposobem na blokadę kart jest skontaktowanie się z dostępnym przez całą dobę centrum autoryzacji kart. Numer centrum widnieje na odwrocie karty. "Warto ten numer wpisać do swojego telefonu komórkowego oraz przechowywać w znanym innym domownikom miejscu w domu" - poinformował ZBP w informacji prasowej.

ZBP radzi także, aby zachować szczególną ostrożność przy przekazywaniu informacji poufnych, np. o numerze karty, przez internet, telefon lub inne media. "Powinniśmy mieć na względzie otoczenie, w którym aktualnie się znajdujemy, aby zminimalizować ryzyko, że te dane wpadną w niepowołane ręce" - podał ZBP.

Bankowcy zwracają też uwagę na zjawisko phishingu i apelują, by nigdy nie odpowiadać na maile lub SMS-y, których nadawca prosi o podanie informacji o karcie. Nie należy też odpowiadać na wiadomości, które zapraszają do odwiedzenia strony internetowej w celu weryfikacji danych, w tym o kartach.

31. Światowe Dni Młodzieży odbęda się w Krakowie i Brzegach pod Wielkiczką od 26 do 31 lipca. Zarejestrowało się na nie 360 tys. pielgrzymów ze 187 państw. Organizatorzy przewidują jednak, że w uroczystościach może wziąć udział nawet 1,5 mln osób.

W czasie ŚDM w Krakowie i Brzegach pojawi się więcej bankomatów - bankowcy przewidują, że nastąpi wzmożona wypłata gotówki w tym czasie.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: bankomaty | ŚDM w Krakowie | ŚDM | ŚDM 2016
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »