Banki inwestują w pośredników

Sytuacja większości firm operujących na rynku kredytowego pośrednictwa w naszym kraju jest w dalszym ciągu dobra i nie zapowiada się raczej na to, by w roku bieżącym miało nastąpić jakieś załamanie, tym bardziej, że spółki te pozyskały już w większości bardzo silnych inwestorów.

Sytuacja większości firm operujących na rynku kredytowego pośrednictwa w naszym kraju jest w dalszym ciągu dobra i nie zapowiada się raczej na to, by w roku bieżącym miało nastąpić jakieś załamanie, tym bardziej, że spółki te  pozyskały już w większości bardzo silnych inwestorów.

Klientami firm pośredniczących są zwykle drobni kredytobiorcy - wynika z szacunków, a średni koszt gotówkowy lub ratalny pożyczek przez nich zaciąganych to sumy rzędu 3 do 5 tys. zł. Koszt obsługi tego rodzaju pożyczek znacząco powiększyłyby koszt działania banków - w tym więc przypadku pośrednicy kredytowi są dla banków doskonałym rozwiązaniem, tym bardziej, że coraz częściej są oni przez banki przejmowani.

Z oceny ekspertów wynika, że w polskim rynku kredytów drzemie ciągle wielki potencjał, który jeszcze przez wiele lat będzie się utrzymywał. Tym bardziej, że model tzw. życia na kredyt znany przede wszystkim z kultury amerykańskiej, gdzie młodzi, zaczynający dopiero swoje zawodowe kariery ludzie dokonują skredytowanych zakupów domu, samochodu lub innych niezbędnych do życia dóbr jest jeszcze w Polsce słabo rozpowszechniony (szczególnie poza wielkimi miastami). W naszym kraju kredyty są nadal ciągle dość drogie, a stabilizacja zawodowa raczej nieprzewidywalna (szczególnie przy małej elastyczności obłożonego wysokimi podatkami rynku pracy).

Reklama

Bardzo dobre wyniki jakie każdego roku generują krajowe firmy pośrednictwa kredytowego sprawiają, że duże banki uważają je za coraz atrakcyjniejszych partnerów. Obecnie najaktywniejszym spośród banków angażujących się w rynek kredytowego pośrednictwa jest zdecydowanie warszawski Kredyt Bank, będący większościowym udziałowcem dwóch dużych spółek - lubelskiego Żagla i wrocławskiego SKK Kredyt, które wkrótce się połączą. Zważywszy jednak na fakt, że lider tego rynku, wrocławski Lukas ma największe udziały w rynku oraz równie silnego partnera jakim jest największy bank detaliczny we Francji - Credit Agricole, o pozycję lidera nie będzie łatwo. Patrząc jednak na potencjał obu spółek, które trafiły pod skrzydła KB oraz ponad 100 proc. dynamikę obrotów SKK, niczego nie można wykluczyć. Trzecia z największych spółek na rynku AIG Credit ma równie silnego inwestora. Przypomnijmy, że spółka ta przeszła kilkuletnią drogę od prywatnej firmy bez osobowości prawnej do spółki akcyjnej z kapitałem największej na świecie amerykańskiej korporacji finansowej American International Group Inc., jednak jej pozycja jest dość mocno zagrożona przez Polskie Towarzystwo Finansowe, którego akcja kredytowa rośnie bardzo szybko, m. in. dzięki wprowadzeniu do oferty PTF kredytów hipotecznych.

Michał Oziembło, prezes firmy Żagiel

Rynek pośrednictwa finansowego w Polsce w dalszym ciągu dość szybko się rozwija. Daje się jednak zauważyć w ostatnim okresie spowolnienie dynamiki wzrostu, która w latach ubiegłych była znacznie wyższa. Z uwagi na stosunkowo niski poziom zakredytowania mieszkańców Polski w porównaniu z innymi krajami uważam jednak, że można się spodziewać ponownego ożywienia w branży kredytowej. W dużej mierze przyczynić się do tego mogą wprowadzane na rynek nowe produkty finansowe, takie jak np. kredyty i pożyczki hipoteczne, na które popyt ciągle rośnie.

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: bank | firmy | kredyt | bańki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »