Reklama

Banki zaostrzaj politykę kredytową!

Banki w III kwartale 2012 roku zaostrzały politykę kredytową i oczekują, że w IV kwartale dojdzie do dalszego nieznacznego zaostrzenia polityki kredytowej w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw i kredytów konsumenckich oraz zaostrzenia polityki kredytowej w segmencie kredytów mieszkaniowych - wynika z ankiety NBP.

- Pogorszeniu uległy oceny banków odnośnie zagrożeń związanych z przewidywaną sytuacją gospodarczą oraz kondycją poszczególnych branż, co znalazło odzwierciedlenie w polityce kredytowej w zakresie kredytów dla przedsiębiorstw- napisano w podsumowaniu wyników ankiety NBP "Sytuacja na rynku kredytowym - IV kwartał 2012 roku".

- W przypadku kredytów mieszkaniowych banki wskazywały dodatkowo na niekorzystne prognozy sytuacji na rynku mieszkaniowym. W porównaniu z poprzednimi kwartałami obniżyła się presja konkurencyjna na rynku kredytów dla gospodarstw domowych. Silniejszy wpływ na zaostrzenie polityki kredytowej we wszystkich segmentach kredytów miały również niekorzystne zmiany jakości portfeli kredytowych - dodano.

Reklama

Z ankiety NBP wynika, że w III kwartale banki zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów dla przedsiębiorstw, zwłaszcza dla małych i średnich firm. Zaostrzono wszystkie warunki na jakich udzielane były kredyty, przede wszystkim w zakresie wysokości marż oraz wymaganych zabezpieczeń. Banki tłumaczyły zmiany polityki kredytowej podwyższonym ryzykiem przyszłej sytuacji gospodarczej i wzrostem ryzyka poszczególnych branż.

Jednocześnie ankietowane banki nie odnotowały istotnych zmian popytu na kredyty ze strony przedsiębiorstw. Banki oczekują, że w IV kwartale 2012 nastąpi dalsze, nieznaczne zaostrzenie polityki kredytowej w tym segmencie oraz nieznaczny wzrost popytu na kredyty długoterminowe ze strony dużych przedsiębiorstw.

Z ankiety wynika, że w III kwartale zaostrzeniu uległy również kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych. Zaostrzenie warunków udzielania tych kredytów dotyczyło przede wszystkim marż pobieranych od tego rodzaju kredytów. Na wzrost marż ogółem wskazało około 32 proc. ankietowanych banków, przy czym ponad jedna trzecia z nich określiła dokonane zaostrzenie jako znaczne.

Dodatkowo około 13 proc. banków zaostrzyło warunki kredytowe w zakresie wymaganego wkładu własnego.

W IV kwartale 2012 r. oczekiwane jest dalsze zaostrzenie polityki kredytowej, przy jednoczesnym wzroście popytu na kredyty mieszkaniowe. Jedna czwarta banków, które udzieliły takiej odpowiedzi, określiła oczekiwany wzrost jako znaczny.

Z kolei w segmencie kredytów konsumpcyjnych banki oceniają, że w III kwartale w ujęciu netto kryteria udzielania tych kredytów zostały nieznacznie zaostrzone, choć większość banków deklarowała brak zmian polityki kredytowej w tym segmencie. Zaostrzenie warunków dotyczyło przede wszystkim marż kredytowych. NBP podał, że w porównaniu z poprzednią ankiety wzrósł odsetek banków, które tłumaczyły zaostrzenie polityki kredytowej pogorszeniem jakości portfela kredytów konsumpcyjnych.

W nadchodzącym kwartale banki przewidują nieznaczne zaostrzenie polityki kredytowej. Niemal jedna trzecia banków oczekuje wzrostu popytu na kredyty w IV kwartale. Wśród banków, które udzieliły takiej odpowiedzi, około 25 proc. określiło spodziewany wzrost jako znaczny.

KREDYTY DLA PRZEDSIĘBIORSTW

- Polityka kredytowa: zaostrzenie, w szczególności w segmencie MSP, wszystkich warunków, przede wszystkim w zakresie marż i wymaganych zabezpieczeń.

- Popyt na kredyt: nieznaczny spadek popytu, najsilniejszy w przypadku kredytów krótkoterminowych dla dużych przedsiębiorstw.

- Oczekiwania na IV kwartał 2012 r.: nieznaczne zaostrzenie polityki kredytowej we wszystkich segmentach kredytów dla przedsiębiorstw; nieznaczny wzrost popytu na kredyty długoterminowe dla dużych przedsiębiorstw.

KREDYTY MIESZKANIOWE

- Polityka kredytowa: zaostrzenie kryteriów; podwyższenie marż.

- Popyt na kredyt: nieznaczny spadek w ujęciu netto, duże zróżnicowanie odpowiedzi.

- Oczekiwania na IV kwartał 2012 r.: zaostrzenie polityki kredytowej i wzrost popytu na kredyty.

KREDYTY KONSUMPCYJNE

- Polityka kredytowa: nieznaczne zaostrzenie w ujęciu netto, większość banków nie dokonała zmian polityki kredytowej; nieznaczne podwyższenie marż i obniżenie kosztów pozaodsetkowych.

- Popyt na kredyt: nieznaczny spadek popytu na kredyty.

- Oczekiwania na IV kwartał 2012 r.: nieznaczne zaostrzenie polityki kredytowej i wzrost popytu na kredyty.

Ankieta została przeprowadzona na przełomie września i października 2012 r. wśród 29 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi 82 proc.

_ _ _ _ _ _

W ramach programu "Rodzina na swoim" w październiku 2012 roku udzielono kredytów o wartości 881,3 mln zł wobec 650,6 mln zł we wrześniu i 726,0 mln zł w październiku 2011 roku - poinformował w komunikacie Bank Gospodarstwa Krajowego. Liczba udzielonych kredytów w październiku wyniosła 5.131 wobec 3.790 we wrześniu i 3.753 w październiku 2011 roku. Z danych BGK wynika, że 44 proc. kredytów wykorzystano na zakup mieszkania na rynku pierwotnym. Od początku działania programu udzielono 170.890 kredytów tego typu na kwotę 31,1 mld zł.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: kredyty mieszkaniowe | kredyt | bańki | NBP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »