Becikowe nie tylko na noworodka. 1000 zł dają też na starsze dzieci

Becikowe zostało już nieco zapomniane w sytuacji, gdy rodzice mogą liczyć na 800 plus, 300 plus czy rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO). Jednak wciąż czeka na nich zapomoga 1000 zł, czyli właśnie popularne becikowe. Mało kto wie jednak, że 1000 zł przypada nie tylko na noworodka, ale pieniądze można dostać też na starsze dzieci.

  • Becikowe to zapomoga przyznawana zwykle na nowo narodzone dziecko. Można ją jednak uzyskać także w późniejszych etapach życia pociechy.
  • Rodzice, którzy chcą dostać becikowe, muszą spełnić między innymi warunki dochodowe.
  • Aby zapomoga 1000 zł została przyznana, trzeba przygotować kompletną dokumentację i wyrobić się w terminie ze złożeniem wniosku.

Becikowe to zapomoga wypłacana w kwocie 1000 zł na dziecko. Przyjęło się uważać, że to pieniądze wypłacane na noworodki, choć to nie do końca prawda. Zapomogę mogą otrzymać także prawni opiekunowie dziecka, a świadczenie wypłacane jest nie tylko na maluchy po porodzie.

Reklama

Kto może dostać 1000 zł zapomogi na dziecko?

Becikowe to zapomoga jednorazowa. 1000 zł może trafić do rodziców, ale nie tylko biologiczni rodzice mogą zgłaszać się po wsparcie finansowe. O pieniądze mogą ubiegać się:

  • rodzice dziecka - matka lub ojciec,
  • opiekun prawny 
  • opiekun faktyczny.

Jakie warunki na becikowe?

By dostać becikowe, trzeba mieścić się w progu dochodowym. Jeśli dochód w rodzinie przekracza 1922 zł na głowę, nie otrzymamy zapomogi. Kolejnym warunkiem przyznania świadczenia jest pozostawanie matki pod opieką lekarza przynajmniej od 10 tygodnia trwania ciąży. Jednak ten warunek dotyczy wyłącznie biologicznych rodziców.

Samotni rodzice muszą spełnić jeszcze jeden dodatkowy warunek. Zapomoga zostanie im przyznana, tylko gdy zostały ustalone alimenty od drugiego rodzica. Warunek ten nie dotyczy jednak samotnych rodziców, gdy: 

  • drugi rodzic nie żyje,
  • drugi rodzic jest nieznany (w przypadku gdy mowa o ojcu),
  • sąd oddalił powództwo o ustalenie alimentów lub zobowiązał tylko jednego rodzica do utrzymywania dziecka,
  • sprawowana jest opieka naprzemienna.

Wniosek o zapomogę na dziecko. Gdzie zgłosić się po zapomogę?

Wniosek o becikowe możemy znaleźć w internecie, ale zwykle powinniśmy taki też znaleźć w urzędzie gminy. Zazwyczaj to właśnie w urzędzie składa się wnioski o zapomogę. Po świadczenie zgłosić się można także w ośrodku pomocy społecznej.

Becikowe można dostać na dziecko do 18. roku życia. Ale trzeba wyrobić się w terminie

Od porodu rodzice mają 12 miesięcy, aby zgłosić się po zapomogę. Jeśli przeczekają ten okres, becikowe bezpowrotnie przepada. W lepszej sytuacji są opiekunowie prawni, faktyczni i rodzice adopcyjni, którzy także mają 12 miesięcy, ale od momentu przysposobienia dziecka. Mogą więc się przygotować do zgłoszenia po zapomogę, jeśli będą mieć pewność, że przyjmą dziecko pod opiekę. Ważne, by adoptowana pociecha nie miała 18 lat, ponieważ jest to wiek, który dyskwalifikuje z przyznania zapomogi.

Po złożeniu wniosku o przyznanie zapomogi zwykle jest on rozpatrywany w ciągu 1 miesiąca. Ustawodawca zastrzega jednak, że w niektórych wypadkach mowa o okresie 2 miesięcy w przypadku wniosku dotyczącego szczególnie skomplikowanej sprawy. Przyznana zapomoga trafi na konto bankowe przelewem, albo fizycznie przekazana do ręki przez listonosza.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: becikowe | zapomoga | świadczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »