Będzie łatwiej o wpis hipoteki. Rząd dał zielone światło nowym przepisom

Projekt zmian w ustawie o notariacie, które mają skrócić i usprawnić wpisy hipotek do ksiąg wieczystych dostał zielone światło i wkrótce trafi do Sejmu. Jest szansa, że przy okazji poprawią się statystyki dotyczące rynku mieszkaniowego, bo dane o sprzedaży i cenach są mocno opóźnione i niepełne.

 - Rada Ministrów przyjęła projekt Ministerstwa Sprawiedliwości o wpisach do ksiąg wieczystych i nakazach zapłaty przez notariuszy. Dzięki temu będą szybsze postępowania, tańsze kredyty, ograniczona kognicja. Na 15 mln spraw, aż 7,5 mln to sprawy rejestrowe, wieczystoksięgowe czy upominawcze - poinformował Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.Interia pisała niedawno, że projekt poszerzający uprawnienia notariuszy o wpis do księgi wieczystej jest na ostatniej prostej i wkrótce dostanie zielone światło. Projekt ma trafić na kolejne posiedzenie Sejmu.

Reklama

Wpis hipoteki do księgi wieczystej. Będzie szybciej?

Celem proponowanych rozwiązań jest odciążenie sądów od czynności prostych i bezspornych oraz skrócenie czasu oczekiwania na rozpoznanie spraw. Rząd chce, aby notariusze mogli dokonywać m.in. wpisów hipotek do ksiąg wieczystych. Liczy, że to rozwiązanie radykalnie skróci oczekiwanie na wpis. Zakłada się, że notariusze mogliby dokonywać wpisów w księgach wieczystych, które wiązałyby się z zakładaniem nowych ksiąg wieczystych poprzez wyodrębnienie nieruchomości lokalowej, gdy zbywcą jest przedsiębiorca oraz wpisu hipoteki. Ma to usprawnić i przyspieszyć procedurę. Jeszcze do niedawna był z tym duży problem związany z długim czasem oczekiwania i ponoszonymi w związku z tym wysokimi opłatami. Sytuacja na rynku jednak się diametralnie zmieniła i teraz mamy dużo mniej transakcji, co widać po drastycznym spadku wniosków o kredyt hipoteczny.

Notariusze z nowymi uprawnieniami

Warunkiem wdrożenia proponowanych zmian byłoby powierzenie notariuszom uprawnień umożliwiających im podłączenie się do systemu teleinformatycznego jako użytkownikom. Wymaga to  Dla umożliwienia takich działań konieczne jest dokonanie modyfikacji w funkcjonalności systemu teleinformatycznego, które uwzględniałyby odstępstwa od normalnego toku czynności podejmowanych przez sąd w postępowaniu wieczystoksięgowym. Uprawnieninie do dokonywania wpisów będzie przysługiwało jedynie notariuszom spełniającym określone ustawą wymagania, między innymi  legitymującym się 3-letnim okresem nienagannego prowadzenia kancelarii. Ustawa ma wejść w życie 12 miesięcy od ogłoszenia. 

Cytowani przez Interię eksperci zaproponowali niedawno, by notariusze po każdym akcie notarialnym w swoim systemie wpisywali podstawowe dane o każdej transakcji i przesyłali do systemu, z którego przekazywane byłby do oficjalnych baz danych. Można byłoby dzięki temu skokowo poprawić jakość danych statystycznych rynku mieszkaniowego.  Auror projektu, wiceminister Marcin Warchoł zadeklarował, że chce wprowadzić takie usprawnienie.

Zgodnie z projektem notariusze zyskają także nowe kompetencje do wydawania notarialnych nakazów zapłaty. Jednocześnie podnosi się wymogi zawodowe dla tej grupy, bo notariuszem będzie mogła zostać osoba, która ukończy 28 lat. Obecnie można nim zostać w wieku 26 lat. W połowie września weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi banki zwracają dodatkowe opłaty pobrane w czasie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej, po dokonaniu tego wpisu. 

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »