Reklama

BIK: Młodzi chętnie zaciągają kredyty. Gorzej wychodzi im spłacanie zobowiązań

W latach 2011-2015 banki i SKOK-i udzieliły osobom mającym w momencie podpisywania umowy kredytowej poniżej 25 lat prawie 2 mln kredytów, co stanowiło 6,5 proc. liczby udzielonych przez nie w tych latach pożyczek - podaje Biuro Informacji Kredytowej. Andrzej Topiński - główny ekonomista BIK - przekonuje, że to udział znaczący.

Aktywność kredytowa ludzi młodych budzi szczególne zainteresowanie banków. Te ostatnie chcą przywiązać klientów na dłużej.

Młodzi chętniej ryzykują

Aktywność kredytowa młodych rośnie z wiekiem. Aktywność osiemnastolatków bywa znikoma. Najmłodsi dorośli mają stosunkowo niewielkie potrzeby pożyczkowe. Jednak - jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, z tytułu młodzieńczych kredytów konsumpcyjnych zaciągniętych w latach 2011-2015 pozostaje do spłaty jeszcze 5,5 mld zł! To niebagatelna kwota.

Warto przeanalizować, na jakie kwoty zadłużają się młodzi Polacy. Średnie zadłużenie z tytułu kredytów konsumpcyjnych osób mających w momencie podpisywania umowy kredytowej 18-24 lata, powstałe w latach 2011-2015, wynosi obecnie 7084 zł i jest znacząco niższe od średniego zadłużenia osób od nich starszych, choć nieco wyższe od średniego długu najstarszych (seniorów).

Reklama

Z analiz BIK wynika, że młodzi ludzie lubią ryzyko i często później żałują swoich pochopnych decyzji finansowych.

- Jakość kredytów konsumpcyjnych zaciąganych przez osoby w wieku poniżej 25 lat jest relatywnie słabsza niż kredytów udzielonych osobom od nich starszym - informuje dr Andrzej Topiński, główny ekonomista BIK. - Generalnie ryzyko kredytowe, mierzone szkodowością udzielanych kredytów, maleje z wiekiem kredytobiorcy i dotyczy to także porównań starszych grup wiekowych - podsumowuje.

Ta wyraźna odwrotna zależność ryzyka od wieku kredytobiorcy dotyczy kredytów konsumpcyjnych, w przypadku kredytów mieszkaniowych zależność ryzyka od wieku kredytobiorcy jest mniej widoczna.

Kobiety są bardziej odpowiedzialne

BIK informuje, że młode kobiety spłacają kredyty lepiej od rówieśników, ale ta prawidłowość występuje też w starszych grupach wiekowych. Generalnie im starsza grupa wiekowa, tym kredyty spłacane są lepiej.

- Jedynie seniorzy spłacają je nieznacznie gorzej, niż grupa osób w wieku 45-64 lata. Ocena kondycji wieloletnich kredytów w krótkim okresie po ich udzieleniu, zasadna w przypadku kredytów na krótsze okresy, w odniesieniu do kredytów mieszkaniowych nie jest miarodajna. Młodzi zadłużający się na cele mieszkaniowe obsługują swe kredyty słabiej niż osoby, które zadłużyły się w wieku 25-44 lata, ale w po-równaniu z kredytobiorcami jeszcze starszymi (45-64 lata), nie wypadają źle - ocenia Andrzej Topiński.

W 2011 r. udział seniorów w liczbie udzielonych kredytów mieszkaniowych wyniósł tylko 1,3 proc., młodych poniżej 25 lat 4,7 proc. Najliczniej reprezentowani byli, co nie dziwi, kredytobiorcy w wieku 25-34 lata (48,6 proc. ogółu kredytobiorców).

- Banki są szczególnie zainteresowane są pozyskaniem studentów, co niewątpliwie związane jest z większym prawdopodobieństwem odniesienia przez nich sukcesu zawodowego, osiągnięciem szybciej większej świadomości finansowej, a tym samym większej potrzeby korzystania z produktów finansowych - nie kryje dr Andrzej Topiński, główny ekonomista BIK.

Jak wynika z danych BIK, 550 tys. kredytobiorców w wieku 18 - 24 lata posiada 597 tys. kredytów konsumpcyjnych oraz 13 tys. kredytów mieszkaniowych (stan na maj 2015 r.). Kredyty mieszkaniowe młodzi obsługują razem z rówieśnikami - kredytobiorców jest w tej grupie prawie dwukrotnie więcej (22,5 tys.) niż obsługiwanych rachunków.

Jak podaje GUS, w 2014 r. było w Polsce blisko 3,4 mln osób w wieku 18 - 24 lata, co stanowi ok 11 proc. dorosłej populacji. Udział młodych w liczbie osób obsługujących kredyty konsumpcyjne wynosi 5 proc., natomiast w liczbie kredytobiorców mieszkaniowych jest niewielki i wynosi 0,6 proc. W maju br. młodzi posiadali 159 tys. kart kredytowych (około 2,6 proc. wszystkich kart na rynku), z czego 107 tys. kart było aktywnych. Zadłużenie młodych w kredytach konsumpcyjnych wynosiło 3,8 mld zł, 11 proc. tej kwoty obsługiwane było z opóźnieniem powyżej 90 dni. Z tytułu kredytów mieszkaniowych byli winni bankom i SKOK-om 1,9 mld zł, 6 proc. tej kwoty było opóźnione w obsłudze ponad 90 dni. Młodzi mężczyźni częściej od rówieśniczek obsługują kredyt konsumpcyjny, natomiast w kredytach mieszkaniowych przeważają kobiety (60 proc. kredytobiorców tej grupy wiekowej).

Osoby rozpoczynające dorosłe życie stanowią interesujący segment rynku. Pierwszy rachunek bankowy, karta kredytowa, pierwszy kredyt są dla banku początkiem budowania relacji z klientem. Dla młodej osoby jest to zastrzyk gotówki oraz, co może ważniejsze, rozpoczęcie procesu budowania historii kredytowej.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »