Biznes na Polakach

Nie minęło sporo czasu a na wyspach można spotkać wielu naszych rodaków, którzy systematycznie wysyłają zarobione pieniądze do rodzin w Polsce. W transakcjach tych pośredniczą tzw. Money Shopy.

Nie minęło sporo czasu a na wyspach można spotkać wielu naszych rodaków, którzy systematycznie wysyłają zarobione pieniądze do rodzin w Polsce. W transakcjach tych pośredniczą tzw. Money Shopy.

Dziś realizacja czeków jak również przelew pieniędzy nie sprawia żadnych problemów, ale rok temu sytuacja wyglądała inaczej. Wysoka prowizja za transakcje, utrudniona ich realizacja to częste przypadki z jakimi spotykali się Polacy, którzy nie posiadali konta, a zapłata w formie czeku była jedynym sposobem otrzymania wynagrodzenia. Szczęśliwcami byli Ci, których firmy miały podpisane umowy z bankami, wówczas tam można było spieniężyć swoje czeki. Reszta osób musiała udać się do Money Shopów. Zgodnie z mechanizmami rynkowymi, duże zainteresowanie usługą przełożyło się na niższe koszty prowizji (obecnie wynoszą 2-3% od wartości czeku). Podobnie jak banki w przypadku czeków turystycznych American Express pobierają minimalną kwotę od operacji, tak też większość biur finansowych w Wielkiej Brytani postępuje w ten sam sposób, minimalna prowizja waha się tu od 2-4 funtów.

Reklama

Chcąc zrealizować czek w biurze będziemy musieli spełnić kilka warunków, co i tak nie oznacza że operacja dojdzie do skutku. Na wstępie będziemy się musieli zarejestrować, w tym celu potrzebujemy: dowód osobisty lub paszport oraz dokument stwierdzający nasze miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii (może nim być każdy rachunek wystawiony na nasze nazwisko na którym zamieszczony jest nasz adres). Po prawidłowej rejestracji następuje sprawdzanie firmy w której pracujemy, jeśli widnieje ona w bazie danych biura pieniądze otrzymamy od ręki przy wysokości czeku 300-400 funtów, czeki na kwoty wyższe wymagają szczegółowego rozeznania sprawy.

Jeśli w bazie danych nie figuruje nasz pracodawca, wówczas będziemy musieli poczekać na weryfikację firmy, która trwa dość długo bo 10-14 dni, pocieszeniem jest fakt, że następne operacje zrealizujemy od ręki.

Realizacja czeków wystawionych przez instytucje państwowe nie sprawia żadnych problemów, w przeciwieństwie do czeków wystawionych przez osoby fizyczne. W tym drugim przypadku nie ma możliwości ich spieniężenia.

Ci którzy bez szwanku przeszli całą procedurę mogą nareszcie przelać pieniądze do Polski. W tym celu należy wpłacić kwotę w funtach, podać imię i nazwisko oraz adres odbiorcy i numer jego konta, kwota w złotówkach widoczna jest na koncie odbiorcy dnia następnego. W wielu przypadkach ukrytym kosztem transakcji jest zaniżony kurs dnia. Ważne żeby wybrać takie biuro które pobierze stała opłatę za przelew (najniższa to 5 funtów), gdyż jest to wariant najlepszy. Na koniec nie pozostaje nam nic innego jak powrót do naszego miejsca pracy...

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Biznes | firmy | przelew
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »