Boom na kredyt 2 proc.? Wiceminister finansów podał szacunki na ten rok

Od 3 lipca część banków w Polsce zaczęła przyjmować wnioski o kredyt 2 procent. Zainteresowanie jest duże, co znajduje potwierdzenie w prognozach przedstawicieli rządu co do liczby udzielonych w tym roku kredytów na preferencyjnych warunkach. Jak podkreśla wiceminister finansów Artur Soboń – pieniądze na ten rok są zabezpieczone.

  • Kredyt 2 procent nie jest dla wszystkich chętnych. Są warunki
  • Maksymalna kwota kredytu to 500 tys. zł dla singla i 600 tys. zł dla rodzin
  • Dopłata do rat przysługuje przez 10 lat
  • Wkład własny to maksymalnie 200 tys. zł
  • Wysokość udzielonego kredytu zależy od zdolności kredytowej wnioskodawcy

- Spodziewam się, że to będzie ok. 50 tys. tych kredytów w tym roku. Pieniądze są zagwarantowane - to mogę powiedzieć, jako Ministerstwo Finansów - powiedział wiceszef MF Artur Soboń w PR24.

Jak dodał, koszt dla budżetu państwa "to jest nieco mniej niż 1 mld zł w tym roku, w kolejnych latach sięgnie nawet do 1,5 mld zł".

Reklama

Kredyt 2 proc. W jakich bankach jest dostępny?

Od poniedziałku osoby do 45. roku życia mogą starać się o "bezpieczny kredyt" 2 proc. na zakup np. pierwszego mieszkania z pomocą państwa. Oferują go już banki PKO BP, Pekao SA, Alior Bank, Velo Bank, oraz BPS i SGB-Bank, a kolejne finalizują zawarcie umowy w tej sprawie.

Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza m.in. bezpieczny kredyt z dopłatą państwa do rat oraz konto mieszkaniowe z możliwością uzyskania premii mieszkaniowej z budżetu państwa, weszła w życie 1 lipca br. Produkty te są oferowane przez banki, które zawarły odpowiednią umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i wprowadziły je do swojej oferty.

Bezpieczny kredyt z okresowo stałą stopą procentową może zaciągnąć osoba do 45. roku życia; jeśli kredyt udzielany jest obojgu osobom prowadzącym gospodarstwo domowe, warunek wieku musi spełnić przynajmniej jedna z nich. Kredyt może być udzielony na pierwsze mieszkanie - osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy nie mogą mieć w dniu udzielenia kredytu ani w przeszłości: mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

Bezpieczny kredyt. Jaka jest maksymalna kwota i warunki?

Kwota bezpiecznego kredytu nie może przekroczyć 500 tys. zł albo - jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko - 600 tys. zł. Wkład własny może maksymalnie wynieść 200 tys. zł. W przypadku braku wkładu własnego lub niepełnego wkładu można skorzystać z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dopłata do rat przysługuje przez 10 lat, a spłata kredytu odbywa się w formule stałych rat kapitałowych (malejących rat kapitałowo-odsetkowych). W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu, według wyjaśnień na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, wyniesie dla kredytobiorcy 2 proc. powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe (jeśli będą pobierane).

Konto mieszkaniowe. Na razie będzie w jednym banku

Konto mieszkaniowe mogą założyć osoby, które ukończyły 13 lat i mają nie więcej niż 45 lat. Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie w wysokości co najmniej 500 zł) będą gwarantować dodatkową premię mieszkaniową z budżetu państwa. Premia będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji albo wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego; w każdym roku wybierany będzie wskaźnik korzystniejszy dla oszczędzającego. Oszczędności będą dodatkowo oprocentowane zgodnie z ofertą banku, przy czym odsetki będą zwolnione z tzw. podatku Belki.

Konto mieszkaniowe będzie oferowane klientom np. Pekao od 10 lipca, a w PKO BP zostanie wprowadzone do grudnia.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: bezpieczny kredyt | kredyt 2 proc. | Pierwsze mieszkanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »