Ceny ciepła. Od dzisiaj nowe przepisy chroniące odbiorców

Od dzisiaj (1 marca) zaczyna obowiązywać specjalna ochrona odbiorców ciepła systemowego przed nadmiernymi wzrostami cen. Znowelizowane przepisy gwarantują, że w trwającym sezonie grzewczym maksymalny wzrost cen ciepła może wynieść nie więcej niż 40 proc. w stosunku do cen obowiązujących na koniec września 2022 r.

  • W środę 1 marca wchodzą w życie nowe przepisy, dotyczące ochrony odbiorców ciepła systemowego
  • Rachunki odbiorców, którzy od października ub.r. płacili za ciepło więcej, zostaną zmniejszone, a ewentualne nadpłaty odpowiednio rozliczone
  • W trwającym sezonie grzewczym maksymalny wzrost cen ciepła może wynieść nie więcej niż 40 proc. w stosunku do cen obowiązujących na koniec września 2022 r.

W środę 1 marca wchodzą w życie nowe przepisy, dotyczące ochrony odbiorców ciepła systemowego - przypomina PGE Energia Ciepła, największy producent ciepła systemowego w Polsce.

Reklama

Znowelizowane przepisy gwarantują, że w trwającym sezonie grzewczym maksymalny wzrost cen ciepła może wynieść nie więcej niż 40 proc. w stosunku do cen obowiązujących na koniec września 2022 r. Rachunki odbiorców, którzy od października ub.r. płacili za ciepło więcej niż przyjęto w nowych przepisach, zostaną zmniejszone, a ewentualne nadpłaty odpowiednio rozliczone - podkreśla PGE Energia Ciepła.

Nowa forma wsparcia odbiorców ciepła weszła w życie po opublikowaniu przez Prezesa URE 23 lutego br. maksymalnych cen ciepła dla każdej grupy taryfowej w poszczególnych systemach ciepłowniczych.

Zgodnie z nowymi przepisami, sprzedawcy ciepła dla odbiorców końcowych, wprowadzą ceny ciepła i stawki opłat nie wyższe od maksymalnych cen ogłoszonych przez URE z mocą wsteczną, czyli od 1 października 2022 r. W ten sposób, na rachunkach części klientów (spółdzielni i wspólnot) powstanie nadpłata, która zostanie zwrócona klientom.

W praktyce - jak ocenia PGE Energia Ciepła - dla wielu odbiorców oznacza to znacząco niższe rachunki na koniec sezonu grzewczego i obniżenie zaliczek na poczet ogrzewania i zużycia ciepłej wody, jakie mieszkańcy płacili w czynszu.

Wrażliwi odbiorcy ciepła pod ochroną

System wsparcia obejmuje pełną cenę płaconą przez odbiorcę, czyli wartość całego rachunku, na który składa się zarówno cena wytworzenia samego ciepła, jak i dostarczenia go do ogrzewanego mieszania lub domu.

Nowe przepisy gwarantują ochronę wszystkim odbiorcom ciepła systemowego zaliczanym do grupy tzw. odbiorców wrażliwych takich jak gospodarstwa domowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, placówki oświatowe, jednostki organizacji pomocy społecznej, podmioty publicznej opieki zdrowotnej, kościoły, organizacje pozarządowe.

Zobacz także:

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: ceny ciepła | ceny gazu | ceny energii | Inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »