Reklama

Ceny paliw: O ile potanieje benzyna i diesel?

Po 1 lutym br. ceny detaliczne paliw będą zawierały niższy podatek VAT, co przyniesie obniżki rzędu ok. 70 gr za litr benzyny i diesla i ok. 35 gr za litr autogazu. Za benzynę Pb95 zapłacimy wówczas około 5,25 zł za litr, za ON około 5,30 zł za litr, a za litr autogazu około 2,75 zł - przewiduje BM Reflex.

Obniżone od 1 lutego ceny paliw nie muszą pozostać na długo. Nie wszystkie podwyżki cen na rynku hurtowym przełożyły się już na ceny detaliczne - poinformowało BM Reflex w piątkowym komentarzu.

W wyniku ostatnich podwyżek cen paliw, w dużym stopniu został ograniczony efekt pierwszej tarczy antyinflacyjnej - oceniło BM Reflex.

"Po 20 grudnia ubiegłego roku roku ceny na stacjach spadły średnio o ponad 20 gr za litr benzyny i oleju i o 15 gr za litr autogazu. Za benzynę bezołowiową 95 płaciliśmy 5,77 zł za litr, za olej napędowy - 5,78 zł za litr, a autogazu - 3,21 zł za litr" - przypominają analitycy.

Reklama

Potwierdzają, że taniej będzie od wtorku, 1 lutego, kiedy zaczną obowiązywać obniżone stawki podatku VAT na paliwa w ramach drugiej tarczy antyinflacyjnej.

"Ceny detaliczne będą zawierały niższy podatek VAT, co przyniesie obniżki rzędu około 70 gr za litr benzyny i diesla i około 35 gr za litr autogazu. Za benzynę Pb95 zapłacimy wówczas około 5,25 zł za litr, za ON około 5,30 zł za litr, a za litr autogazu około 2,75 zł".

BM Reflex zaznacza, że nie wszystkie podwyżki cen z rynku hurtowego zostały przełożone na detal, stąd obniżone 1 lutego ceny paliw na stacjach, nie muszą pozostać na długo.

BM Reflex zwraca uwagę, że ceny ropy Brent przekroczyły poziom 90 dolarów za baryłkę, dolar ponownie kosztuje ponad 4,10 PLN - to skutkuje wzrostem hurtowych cen paliw, które wcześniej czy później zostaną przeniesione na ceny detaliczne.

"Z tego też powodu już drugi tydzień z rzędu mamy do czynienia ze wzrostem cen benzyny i oleju napędowego na stacjach paliw" - dodają analitycy.

Według danych na dzień 27 stycznia 2022 r., przedstawionych przez BM Reflex, za litr benzyny bezołowiowej 95 zapłacimy średnio 5,87 zł, za litr bezołowiowej 98 - 6,14 zł, za litr oleju napędowego - 5,93 zł za litr i autogazu - 3,10 zł. Tym samym ceny benzyny i oleju napędowego wzrosły o 8-9 gr za litr. Ceny autogazu spadły natomiast o 1 gr za litr.

Analitycy dodają, że mimo rozwiązań mających na celu obniżenie cen paliw, te wciąż będą droższe niż przed rokiem.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

BM Reflex stwierdza w komentarzu, że ceny marcowej serii kontraktów na ropę naftową Brent ustanowiły w ostatnim tygodniu stycznia tegoroczne maksima na poziomie 91,04 dolarów za baryłkę.

"W piątek rano ropa Brent kosztowała około 90 dolarów za baryłkę i jest to szósty z rzędu tydzień nieprzerwanego wzrostu cen. W sumie od początku grudnia ubiegłego roku ropa naftowa podrożała już blisko 25 dolarów za baryłkę" - podają analitycy. Ich zdaniem, obecnie uwaga rynku skupi się na zaplanowanym na 2 lutego spotkaniu OPEC+.

"Rynek oczekuje utrzymanie obecnego kształtu polityki podażowej. Wzrosty cen ropy naftowej wspiera silny popyt, mimo trwającej pandemii koronawirusa oraz kurczące się wolne moce przerobowe OPEC+" - stwierdził BM Reflex.

Zgodnie z ostatnimi danymi amerykańskiej EIA zapasy ropy naftowej wzrosły w ubiegłym tygodniu 2,4 mln baryłek do 416,2 mln baryłek i ich poziom jest 8 proc. niższy od 5-letniej średniej dla tej pory roku - poinformowano w komunikacie.

Produkcja ropy naftowej zmniejszyła się 0,1 mln baryłek dziennie do 11,6 mln baryłek dziennie.

"Po raz kolejny pozytywnie zaskoczył odczyt konsumpcji. Amerykański popyt na paliwa wzrósł w skali tygodnia 0,5 mln baryłek dziennie do 22,4 mln baryłek dziennie. W pierwszych trzech tygodniach stycznia średni poziom konsumpcji wyniósł 21,7 mln baryłek dziennie i był 1 mln baryłek dziennie (4,8 proc.) wyższy w porównaniu z analogicznym okresem roku 2019, czyli sprzed wybuchu pandemii koronawirusa" - podał BM Reflex.  

Ropa Brent natychmiast

112,91 0,87 0,78% akt.: 20.05.2022, 23:40
  • Max 113,23
  • Min 110,52
  • Stopa zwrotu - 1T 1,40%
  • Stopa zwrotu - 1M 5,24%
  • Stopa zwrotu - 3M 20,37%
  • Stopa zwrotu - 6M 43,89%
  • Stopa zwrotu - 1R 73,63%
  • Stopa zwrotu - 2R 215,30%
Zobacz również: OLEJ KANADA ROPA CRUDE SOK POMARAŃCZOWY
Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »