Ceny prądu: Dobre wieści dla posiadaczy pomp ciepła

Szef resortu rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział, że odbiorcy pomp ciepła dostaną rekompensaty z powodu rosnących cen prądu. Dodał, że na pomoc mogą też liczyć szpitale oraz szkoły.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda był pytany w środę w wpolityce.pl, czy w związku z wprowadzeniem limitu zużycia energii do 2000 kWh rocznie, do którego odbiorcy prądu będą mogli ubiegać się o wsparcie finansowe, ucierpią osoby mające np. pompy ciepła.

"Będzie przewidziany dodatek"

Jak mówił minister, "ci, co mają pompę ciepła i osoby, które ogrzewają się elektrycznie, to jest wyjątkowy przypadek". - I tutaj będzie przewidziany dodatek, jak dla każdego innego paliwa (...). Na poziomie wsparcia 40-proc. w koszcie przewidywanym tego surowca - poinformował Waldemar Buda.

Dodał, że 61 proc. gospodarstw domowych w Polsce mieści się poniżej limitu 2000 kWh.

Reklama

Na pytanie, czy limit uprawniający do dopłaty dotyczy licznika energii elektrycznej, czy też osoby, na którą jest umowa z dostawcą energii, Buda odpowiedział: - Licznik - w mojej ocenie - ten osobny, powinien dawać prawo, by osobno ten limit liczyć. Te przepisy się jeszcze kształtują (...), powinniśmy iść w kierunku osobnego limitu dla każdego licznika.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Na pomoc mogą liczyć szpitale i szkoły

Minister dopytywany, czy rząd pracuje nad rozwiązaniami, które obniżą koszty związane z wysokimi cenami prądu, dla np. dla szpitali czy szkół, zapewnił, że dla nich jest przygotowywane rozwiązanie, które będzie oparte o ich dotychczasowe zużycie. - Do pewnego poziomu zużycia dotychczasowego ta cena będzie gwarantowana. Niebawem te przepisy pokaże ministerstwo klimatu. Wspólnie pracujemy nad tymi rozwiązaniami. To jest kilka, kilkanaście dni. Trzeba dopracować to rozwiązanie - zaznaczył Buda.

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd pracuje nad "Tarczą Solidarnościową", która zamraża w 2023 r. ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na poziomie z 2022 r. do zużycia 2000 kWh rocznie.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: pompa ciepła | tarcza solidarnościowa | ceny prądu | Waldemar Buda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »