Ciepło z elektrowni Opole nawet o sto procent droższe?

Odbiorcy energii cieplnej z elektrowni Opole w Opolu i gminie Dobrzeń Wielki otrzymali zaproszenia do podpisywania umów z nowym pośrednikiem - ECO SA. Według komunikatu nowego operatora, od nowego roku korzystający z ciepła systemowego z elektrowni mogą płacić o sto procent wyższe rachunki.

Wypowiedziana umowa

Od kilkudziesięciu lat elektrownia Opole (PGE GiEK) dostarcza ciepło dla ponad tysiąca odbiorców w gminie Dobrzeń Wielki i części Opola. Do tej pory pośrednikiem w sprzedaży ciepła elektrowni była związana z nią spółka Elkom. W grudniu ub. roku Elkom wypowiedział wszystkim odbiorcom umowy na dostawy energii, tłumacząc się zbyt niską opłacalnością tej działalności.

Początkowo władze Opola nie były zainteresowane dalszą eksploatacją sieci ciepłowniczej. W wypowiedzi z połowy grudnia 2021 roku rzecznik opolskiego ratusza Adam Leszczyński przyszłość ogrzewania domów w dzielnicy Czarnowąsy widział w budowie sieci gazu ziemnego.

Reklama

Rozmowy z PSG

- Mieszkańcy nie pozostaną bez wsparcia. Miasto rozmawia z Polską Spółką Gazownictwa o budowie sieci gazowej w dzielnicy Czarnowąsy, tak żeby zapewnić mieszkańcom alternatywne źródło ogrzewania. Współpracujemy również z właścicielem sieci ciepłowniczej, tj. Gminą Dobrzeń Wielki, żeby do czasu budowy sieci gazowej zapewnić funkcjonowanie obecnego systemu - poinformował Leszczyński.

Po wybuchu wojny w Ukrainie temat zastąpienia ciepła systemowego gazem ziemnym upadł, za to chęć przejęcia obsługi sieci ciepłowniczej rozprowadzającej ciepło z elektrowni zgłosiła spółka Energetyka Cieplna Opolszczyzny, której głównymi akcjonariuszami jest miasto Opole i E.ON edis energia.

100 procent drożej

Od początku tygodnia dotychczasowi klienci Elkomu otrzymują zaproszenia do podpisania nowych umów na dostawy ciepła z ECO, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku. Do informacji załączono pismo ECO, w którym przedstawiono m.in. prognozowany poziom podwyżek cen ciepła.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

"Energetyka Cieplna Opolszczyzny informuje, że od 1 stycznia 2023 roku będzie sprzedawcą ciepła systemowego na terenie dzielnicy Czarnowąsy i w gminie Dobrzeń Wielki, pod warunkiem uzyskania stosownych koncesji i taryfy dla ciepła, wydawanych i zatwierdzanych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.(...) Biorąc pod uwagę złożony wniosek ECO SA oraz ewentualny wzrost taryfy wytwórcy ciepła (PGE GiEK SA) szacujemy, że łączna, końcowa cena dla odbiorcy może wzrosnąć o około sto procent" - czytamy w dokumencie.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: polska energetyka | podwyżki cen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »