Co szkodzi lokatom bankowym?

Czerwcowy wzrost cen - spowodowany m.in. Mistrzostwami Europy Euro 2012 w piłce nożnej - pogrążył bankowe depozyty. Na 12-miesięcznych lokatach zarobili klienci w mniej niż co trzecim banku. Ich średnia realna rentowność wyniosła minus 0,36 proc.

Po uwzględnieniu inflacji (4,3 proc. r/r) i 19-proc. podatków od zysków kapitałowych przeciętna rzeczywista rentowność rocznych lokat zakładanych w czerwcu ub.r. wyniosła minus 0,36 proc.

To o 0,67 pkt proc. mniej niż przed miesiącem, kiedy klienci banków realnie zarobili 0,31 proc.

Na znaczne pogorszenie wyników wpłynęło zwiększenie dynamiki wzrostu cen, na którą prawdopodobnie duży wpływ miały piłkarskie rozgrywki w ramach turnieju UEFA Euro 2012.

Co trzeci traci

Realne zyski z zakończonych lokat zanotowali klienci 10 z 33 badanych banków. Najwięcej zarobili właściciele rocznych depozytów w FM Banku, Idea Banku, Getin Banku oraz Meritum Banku. Jednak tylko w pierwszym z nich 12-miesięczne lokaty dały realnie zarobić powyżej 1 proc.

Reklama

Inflacja zjada zyski

Wszystkie banki z czołówki oferowały w czerwcu 2011 r. depozyty antypodatkowe, które zostały jednoznacznie wycofane z rynku wraz z końcem pierwszego kwartału br. Aby ochronić oszczędności przed spadkiem ich realnej wartości należało przed rokiem założyć lokatę z oprocentowaniem powyżej 5,3 proc. brutto. Klienci, którzy zdecydowali się wówczas na depozyt z niższą stawką zakończyli inwestycję z ujemną rzeczywistą rentownością.

Zdecydowanie najmniej powodów do zadowolenia mają właściciele lokat w Banku Pekao, którzy w rok realnie stracili 2,03 proc. Z kolei klienci Banku BGŻ, Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Banku Zachodniego WBK odnotowali straty przekraczające 1,2 proc.

Prognozy

Lipcowa projekcja wskaźnika inflacji sporządzona przez Narodowy Bank Polski daje nadzieję, że obecnie zakładane lokaty okażą się zyskowniejsze. Zgodnie z przewidywaniami banku centralnego dynamika wzrostu cen wyhamuje bardziej niż spodziewano się tego (jeszcze przed majową podwyżką stóp procentowych) w marcu br.

Przyjmując zgodnie z optymistyczną prognozą NBP, że za rok inflacja wyniosłaby ok. 2,6 proc. r/r, to średnia realna rentowność aktualnie zakładanych 12-miesięcznych lokat byłaby na poziomie 1,46 proc. Tylko jeden bank (Pekao) nie ochroniłby zdeponowanych przez klientów oszczędności. Natomiast w dziewięciu instytucjach rzeczywiste zyski przekroczyłyby 2 proc.

Michał Sadrak, Open Finance

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

OPINIA: Co z tą inflacją? Zdaniem Anny Zielińskiej-Głębockiej z Rady Polityki Pieniężnej dokonane dotychczas podwyżki stóp procentowych powinny pozwolić na powrót inflacji do celu lub w jego okolice w 2013 roku Jej zdaniem obecny poziom stóp proc. powinien umożliwić powrót inflacji do celu w 2013 roku. - Te podwyżki stóp proc., które zostały dokonane w ubiegłym roku oraz tegoroczna, majowa powinny zaowocować obniżeniem się stopy inflacji w kolejnych kwartałach i jej powrotem do celu lub w jego okolice w 2013 roku. Na to zresztą zwraca uwagę ostatnia projekcja - powiedziała. Zdaniem członkini RPP odczyt inflacji za czerwiec nie jest zaskoczeniem, zaś jeśli chodzi o oczekiwania dotyczące wzrostu gospodarczego, są one obarczone dużą dozą niepewności. "Dla mnie ten odczyt nie jest zaskoczeniem, wszystkie projekcje przewidywały, że w tych miesiącach letnich wskaźnik inflacji podskoczy. Również projekcja NBP przewiduje takie czasowe wzrosty inflacji" - powiedziała. -Uważam, że projekcje dotyczące wzrostu PKB są bardzo zróżnicowane. Obszar niepewności jest bardzo duży. Projekcja NBP jest bardziej pesymistyczna i nawet bardziej konserwatywna, niż to, co proponuje MF czy inne instytucje. Chodzi zwłaszcza o 2013 rok, czyli ten okres największego oddziaływania polityki pieniężnej - dodała. PAP

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Open Finance
Dowiedz się więcej na temat: wzrost cen | lokaty bankowe | depozyty | lokata bankowa | szkodzi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »