Co to jest karpiowe i ile wynosi? Niektórzy dostają co roku

Karpiowe to potoczne określenie na świąteczne premie wręczane pracownikom z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Jak się okazuje, w tym roku na świąteczną premię może liczyć znacznie więcej osób niż w ubiegłym sezonie. Kto dostanie karpiowe i ile wyniosą świąteczne premie w tym roku?

W 2023 pracownicy mogą liczyć na wyższe premie świąteczne

W tym roku wiele firm decyduje się na wypłacanie swoim pracownikom świątecznych premii. Według sondażu przeprowadzonego w październiku i listopadzie przez Instytut Badawczy Randstad we współpracy z GfK 51 proc. pracodawców deklaruje, że w tym roku przyzna swoim pracownikom tzw. karpiowe, co w porównaniu do zeszłego roku daje wzrost o 6 proc.

Co więcej, 48 proc. firm zamierza w tym roku zorganizować wigilie zakładowe (wzrost o 5 proc. w porównaniu z ub. rokiem), a 32 proc. pracodawców ma zamiar wręczyć swoim pracownikom oraz ich rodzinom świąteczne upominki.

Reklama

Ile wynosi karpiowe w 2023 roku?

Wysokość premii na Święta Bożego Narodzenia oczywiście zależna jest od kondycji danego zakładu pracy oraz od tego, jaką kwotę kierownictwo zdecyduje się przeznaczyć na świąteczne premie. Jak wynika z badania, 30 proc. firm na premię dla jednego pracownika chce przeznaczyć powyżej 500 zł. 29 proc. firm planuje przeznaczyć na karpiowe dla pracowników od 300 do 500 zł, zaś zaledwie 2 proc. firm chce wydać na to mniej niż 50 zł w przeliczeniu na osobę. 

Przyznawanie premii świątecznej zależne będzie również od stanowiska, działu oraz stażu pracy. 83 proc. badanych firm deklaruje, że premię świąteczną ma zamiar przyznać wszystkim pracownikom. 13 proc. deklaruje, że przyzna premie większości, zaś 4 proc. pracodawców przyzna ją mniej niż połowie osób. Ponadto 64 proc. badanych firm różnicuje wysokość premii w zależności od m.in. stażu pracy, stanowiska oraz działu.

Takie premie dostaną pracownicy marketów

W zeszłym roku Lidl poinformował, że na premie świąteczne dla swoich pracowników ma zamiar przeznaczyć aż 30 mln złotych. Zgodnie z zapowiedziami sklepu każda osoba zatrudniona miała otrzymać bon na zakupy o wartości 1000 zł. Takie same bony przygotowała sieć Kaufland, która na premie świąteczne dla pracowników planowała przeznaczyć 15 mln złotych.

Na atrakcyjne premie na tegoroczne święta mogą liczyć również pracownicy Kauflandu w Niemczech. Zgodnie z zapowiedziami premia świąteczna jest zróżnicowana, jednak we wszystkich przypadkach wynosi ona co najmniej 50 proc. wynagrodzenia. Być może na tak wysokie premie załapią się również pracownicy Kauflandu w Polsce.

Premie świąteczne dla pracowników a podatek

Jeżeli w tym roku premie świąteczne zostaną wypłacone ze środków z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych i nie przekroczą 2000 zł w danym roku podatkowym, to wówczas nie zostaną one opodatkowane. Opodatkowaniu podlegać będzie natomiast nadwyżka ponad tę kwotę. Od przyszłego roku kwota wolna od podatku w przypadku benefitów pozapłacowych zostanie obniżona do 1000 zł rocznie.

Jeśli pracodawca wypłacił premie świąteczne ze środków obrotowych przedsiębiorstwa, to wówczas premia wliczana jest do postawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: premia | wypłata | Boże Narodzenie | święta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »