Reklama

Co zrobić, by w spadku nie dostać długów?

Spadkobierca dokonuje pełnego przyjęcia schedy - wraz z długami. Ratunkiem pozostaje umiejętne skorzystanie z dobrodziejstwa inwentarza.

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą śmierci spadkodawcy bez dokonywania żadnych czynności. Czasem okazuje się, że przyjął schedę wraz z długami. By uchylić się od odziedziczonych zobowiązań, musi złożyć odpowiednie oświadczenie, by skorzystać z dobrodziejstwa inwentarza. Inwentarzem, czyli spisem aktywów oraz długów spadkowych, zarządza sąd, natomiast sporządza komornik. Takie oświadczenie oznacza w praktyce postulowanie ograniczonej odpowiedzialności za długi spadkowe. Może zostać złożone w postępowaniu o zatwierdzenie uchylenia się od skutków błędu, który polega na niezłożeniu wcześniej takiego oświadczenia. Jego skuteczność warunkowana jest zachowaniem rocznego terminu od wykrycia błędu. Nie są zobowiązane do składania takiego oświadczenia podmioty nieposiadające pełnej zdolności do czynności prawnych. Należy pamiętać, by dochować odpowiedniej formy takiego oświadczenia - informuje Bartosz Antos, Wiceprezes Zarządu Saveinvest. Składa się go przed notariuszem lub sądem, ustnie lub na piśmie wraz z podpisem poświadczonym urzędowo.

Reklama

Jeśli spadek zawiera długi należy mieć na uwadze fakt, że przepisy prawa spadkowego zawierają niebezpieczną z punktu widzenia spadkobiercy pułapkę. Istnieją dwie możliwości, by uniknąć kłopotów. Po pierwsze spadkobierca może w ogóle schedę odrzucić i pozostaje wtedy wyłączony poza dziedziczenie. Po drugie może przyjąć spadek wraz z tzw. "dobrodziejstwem inwentarza". W takim przypadku efektem jest regulowanie przez spadkobiercę długów tylko do wartości przejętego spadku. Należy pamiętać, że na złożenie takiego oświadczenia przewidziany jest okres sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o powołaniu do spadku.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »