Co ZUS zabrał, ZUS musi oddać
Kobiety, które między 1 września 1999 roku a 30 kwietnia 2004 roku pobierały zasiłek wychowawczy straciły zasiłki, gdy urodziły kolejne dziecko - nabywały wówczas praw do zasiłku macierzyńskiego, jednak wychowawczy został im odbierany. ZUS pokazuje ludzką twarz - wypłaci utracone pieniądze.
Termin składania wniosków upływa 11 maja br. Dokumenty należy złożyć w terenowych oddziałach ZUS, właściwych ze względu na miejsce zatrudnienia w czasie korzystania z urlopu wychowawczego. Wniosek może być także złożony w najbliższym oddziale Zakładu, jeżeli jest to bardziej dogodne dla osoby zainteresowanej.
ZUS jednak sam z siebie zapewne nie powziąłby decyzji o wypłaceniu utraconych zasiłków. Decyzja Zakładu spowodowana jest bowiem orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał 30 stycznia br., że przyznanie jedynie zasiłku macierzyńskiego w sytuacji, gdy - zgodnie z ustawą - przysługiwał zasiłek macierzyński i wychowawczy było sprzeczne z konstytucją.
Skargę do Trybunału w tej sprawie wniosła Grażyna J., która w trakcie pobierania zasiłku wychowawczego urodziła drugie dziecko. Okazało się wówczas, że - zgodnie z ówczesnym stanem prawnym - przyznanie zasiłku macierzyńskiego na drugie dziecko oznaczało wstrzymanie zasiłku wychowawczego. Wynikało to z rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 1999 roku. Trybunał Konstytucyjny badał stan prawny, który przestał obowiązywać 2 maja 2004 roku wraz z wejściem ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Rozporządzenie to - jak stwierdził Trybunał - rozstrzyga o możliwości utraty świadczenia przewidzianego w ustawie, co oznacza, że jest sprzeczne z konstytucją, a zwłaszcza z konstytucyjną zasadą ochrony macierzyństwa.