Czego nie wolno robić podczas górskich wędrówek? Mogą posypać się mandaty

Sezon letni sprzyja częstszym wędrówkom w górach. Zanim jednak wybierzesz się na szlak, to warto poznać podstawowe zasady wycieczek górskich, dzięki którym możesz uniknąć kar. Za co można dostać mandat w górach? Jak go uniknąć?

Czego nie można robić w górach?

Podczas wędrówki w górach warto stosować zasady, które nie tylko umilą wypoczynek nam i innym turystom, ale i zapewnią bezpieczeństwo. W górach przede wszystkim nie powinniśmy hałasować, ponieważ może to zaniepokoić i wystraszyć mieszkające tam zwierzęta. Nie rozmawiajmy więc zbyt głośno, nie krzyczmy i nie słuchajmy głośno muzyki.

Jeżeli na szlaku przypadkowo napotkamy zwierzęta to nie próbujmy do nich podejść, nie próbujmy ich pogłaskać i co najważniejsze, nie dokarmiajmy ich. W ten sposób zabijamy ich naturalny instynkt zdobywania pożywienia, narażając je nawet na śmierć.

Za co można dostać mandat w górach?

W górach przede wszystkim nie można śmiecić. Wszystkie śmieci, w tym także resztki jedzenia powinniśmy zabrać ze sobą i wyrzucić, np. do specjalnych pojemników znajdujących się w schronisku lub już przy wyjściu z parku. Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego nie znajdziemy koszy na śmieci, ponieważ pozostawione resztki jedzenia mogłyby zwabić zwierzęta, które nie powinny ich spożywać. 

Reklama

W górach nie naruszamy również naturalnego środowiska. Nie piszemy na drzewach ani skałach, nie zrywamy kwiatów ani roślin, nie zbieramy jagód ani innych owoców leśnych. Takie zachowanie na terenie parku narodowego grozi mandatem. Poza tym w parkach narodowych nie mogą przebywać psy, choć istnieją od tej zasady wyjątki.

W Tatrzańskim Parku Narodowym obowiązuje ponadto zakaz kąpieli w górskich jeziorach oraz strumykach. Zbiorniki wodne na terenie parku zamieszkiwane są przez różne gatunki zwierząt, a ich zanieczyszczenie, nawet poprzez umycie rąk, może spowodować groźne skutki dla ich zdrowia i życia.

W górach obowiązuje także całkowity zakaz rozpalania ognisk oraz palenia papierosów, za wyjątkiem specjalnie przeznaczonych do tego miejsc. Poza tym podczas wędrówek górskich nie schodzimy z wytyczonych szlaków. Zejście ze szlaku zwiększa bowiem nie tylko ryzyko zgubienia się, ale też naruszenia ekosystemu i naturalnego środowiska zwierząt.

Warto również pamiętać, że od 1 marca do 30 listopada obowiązuje całkowity zakaz przebywania na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego po zmierzchu. Za biwakowanie czy przebywanie w parku po zmroku, grozi więc mandat.

Ile wynoszą mandaty w górach? W Tatrach zapłacisz nawet 1000 zł

W Tatrach do 8 maja 2024 roku wystawiono 78 mandatów za nieprzestrzeganie podstawowych zasad przebywania w parku narodowym. Ile wynoszą mandaty w Tatrach?

  • za palenie papierosów - kara do 50 zł,
  • za zejście ze szlaku - nawet 500 zł,
  • za zbieranie grzybów, owoców leśnych i innych składników runa leśnego - do 500 zł,
  • za niszczenie przyrody - do 500 zł, przy czym za niszczenie przyrody w Tatrzańskim Parku Narodowego grozi nawet kara pozbawienia wolności do 5 lat,
  • za wyprowadzanie psów na terenie parku narodowego - do 1000 zł,
  • za zaśmiecanie parku - do 500 zł,
  • za rozpalenie ogniska w niedozwolonym miejscu - do 500 zł,
  • za przebywanie na terenie parku po zmierzchu - 400 zł.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: góry | mandat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »