Czy filtrowanie wody w domu ma sens?

​Dobra jakość wody pitnej to dla wielu osób niezwykle istotna kwestia. Powszechnie wiadomo, że kupowanie tej butelkowanej jest rozwiązaniem kosztownym i jednocześnie mało ekologicznym (gdy znajduje się ona w klasycznych, plastikowych opakowaniach). Dlatego też Polacy zdecydowanie częściej decydują się na filtrowanie wody pitnej. Na czym ono polega, jaki filtr jest najlepszy i ile trzeba za niego zapłacić?

Metody filtrowania wody pitnej w domu

Ich producenci przygotowują dla kupujących niezwykle szeroką i zróżnicowaną ofertę, aby w każdym domu czy w mieszkaniu można było cieszyć się czystą, zdrową wodą. Ponieważ to z niej w zdecydowanej większości zbudowany jest ludzki organizm, trzeba stale dostarczać jej do organizmu, unikając w ten sposób odwodnienia. Woda filtrowana znajduje również wiele innych zastosowań w domu czy mieszkaniu, dlatego też stawia na nią coraz więcej osób.

Woda płynąca z naszych kranów dość często ma sporo zanieczyszczeń. Skąd się biorą? To choćby efekt tego, że musi przepływać przez długie rury, w których zbierają się zanieczyszczenia. Na skutek ich konserwacji również zdarza się tak, że woda po odkręceniu kranu jest mętna, nieprzezroczysta, ma charakterystyczny zapach czy osad.

Reklama

Biorąc pod uwagę te właśnie czynniki, warto zdecydować się na zakup filtra do uzdatniania wody. Wbrew pozorom nie jest to duży wydatek (zapewne z powodu dużej konkurencji wśród producentów tego typu urządzeń), można dobrać model dostosowanych do indywidualnych potrzeb i preferencji, ciesząc się z tego, że woda w domu czy w mieszkaniu jest czysta i zdrowa.

Rodzaje filtrów

Na polskim rynku można dziś zakupić wiele rodzajów modeli filtrujących wodę. Filtry do wody pitnej różnią się one od siebie między innymi ceną, sposobem montażu czy też właściwościami.

Jeśli chodzi o typy filtrów wydzielone ze względu na ich właściwości i funkcje, wyróżniamy następujące rodzaje:

- filtry osmotyczne, które cieszą się dużym powodzeniem wśród kupujących. Działają dzięki wykorzystaniu systemu odwróconej osmozy, usuwając niemal 100% zanieczyszczeń. Nierzadko przy ich zastosowaniu używa się również mineralizatora do wody, bowiem usuwa z niej część związków mineralnych. Opinie na ich temat dostępne w sieci są bardzo pozytywne. Nowoczesny system odwróconej osmozy uchodzi dziś za najbardziej wydajny i dokładny, zatem popularność tego rozwiązania stale rośnie. Pamiętać jednak należy o tym, że żywotność znajdującej się w modelu membrany wynosi maksymalnie trzy lata i po tym czasie należy ją wymienić. Kupujący mają do wyboru system odwróconej osmozy mający różną liczbę stopni. Im jest ich więcej, tym egzemplarz staje się droższy. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o filtrach odwróconej osmozy.

- filtry mechaniczne, które zatrzymują zanieczyszczenia stałe;

- filtry z węglem aktywnym, dzięki którym można trwale wyeliminować problem żółtego zabarwienia wody;

- zmiękczacze, których rolą jest zmniejszenie twardości wody.

Jak już wspomnieliśmy, filtry do wody pitnej różnią się od siebie również miejscem ich zamontowania. Wymienić możemy wśród nich modele:

- nakranowe, których ceny wynoszą zwykle >60 złotych;

- wolnostojące, które stawia się na kuchennym blacie, ich koszt to minimum 100 złotych;

- dzbankowe, które służą do tego, aby zadbać o czystość wody przeznaczone do picia, kosztują kilkadziesiąt złotych, należy jednak dość często wymieniać ich wkłady filtrujące;

- podzlewozmywakowe, czyli instalowane pod zlewozmywakami, mają one dwa lub trzy wkłady filtrujące;

- narurowe, które montuje się przy głównym zaworze wody.

Filtrów do uzdatniania wody używa się zarówno w domach i w mieszkaniach, jak i w lokalach gastronomicznych czy w przestrzeniach usługowych oraz biurowych. Jednak nie chodzi tu wyłącznie o poprawę jakości wody pitnej (choć wydaje się ona być priorytetem), ale również tej przeznaczonej do prania, mycia czy też podlewania kwiatów.

Warto mieć na uwadze fakt, że filtr do wody musi mieć atest Państwowego Zakładu Higieny, bowiem ma on bezpośredni kontakt z wodą, która przeznaczona jest do picia.

Czym należy kierować się, wybierając filtr służący do uzdatniania wody? Liczą się takie jego parametry, jak:

- wydajność - ma ona niebagatelne znaczenie, musi zostać dobrana do indywidualnych potrzeb domowników. Wiadomo, że inna ilość wody jest niezbędna na co dzień w przypadku rodziny dwuosobowej, inna zaś zostanie wybrana przez bardzo liczną.

- rozmiar - wielu kupującym zależy na tym, by filtr do wody nie zajmował zbyt wiele miejsca, modele kompaktowych rozmiarów cieszą się dużym powodzeniem.

- czas stosowania wkładu - niektóre z modeli wyposaża się we wkłady filtrujące, które należy wymieniać relatywnie często, w przypadku innych robi się to nawet raz na kilka lat.

- cena - nie da się ukryć, iż osoby poszukujące filtra służącego uzdatnianiu wody tę kwestię również biorą pod uwagę, zwłaszcza do użytku domowego poszukując relatywnie tanich rozwiązań. Pamiętajmy jednak o tym, że nierzadko niska cena urządzenia filtrującego wiąże się z wysokimi kosztami ponoszonymi za jego eksploatację.

- rozmiar przyłącza - on również ma spore znaczenie, należy bowiem dobrać taki filtr, który będzie dopasowany do rozmiaru rur doprowadzających wodę.

Filtr wodny na kran - tak czy nie?

Wielu kupujących decyduje się na to, by właśnie filtry wodne na kran w swoich gospodarstwach domowych zastosować. To rozwiązanie stosunkowo proste i wygodne, pozwala na oczyszczenie wody, co z kolei ma niebagatelny wpływ na zdrowie. Warto więc zainwestować w filtr wodny.

W zdecydowanej większość przypadków wykorzystuje się tutaj wysokiej jakości filtry węglowe. Na czym opiera się ich działanie? Filtrują one wodę, używając ciśnienia z wodociągowej sieci. Montaż tego typu urządzenia nikomu nie powinien sprawić trudności. Dzięki jego zastosowaniu można oczyścić wodę z zanieczyszczeń mechanicznych, chloru oraz związków mechanicznych, jednocześnie poprawiając jej smak.

Cena filtra na kran kuchenny do oczyszczania wody nie jest wysoka, można nabyć go za mniej niż 100 złotych. Oczywiście w sprzedaży są również modele droższe, które nierzadko wykorzystywane są choćby w przestrzeniach biurowych.

Opinie

Jak już wspomnieliśmy, filtry wodne cieszą się dziś bardzo dobrymi opiniami wśród kupujących. Wspominają oni w nich, że dzięki tym urządzeniom do oczyszczania wody jej jakość znacznie się poprawiła, co pozytywnie wpłynęło na komfort ich życia. Z modeli montowanych do kranu i innych korzystają z powodzeniem osoby, którym zależy na dbaniu o stan środowiska naturalnego.

Cena, jaką trzeba za kuchenne filtry służące oczyszczaniu wody zapłacić, jest relatywnie niewysoka (jeśli weźmie się pod uwagę wydatki ponoszone przy zakupie wody butelkowanej).

Wszystko wskazuje zatem na to, że popularność filtrów na kran kuchenny i nie tylko będzie utrzymywała się na wysokim poziomie, wszak o oczyszczanie wody dba coraz więcej osób.

Kalkulatory budowlane
Dowiedz się więcej na temat: woda filtrowana

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »