Czy można sprzedać nieruchomość otrzymaną w spadku?

Wiele osób otrzymuje dom lub mieszkanie w spadku. Nie wszyscy jednak chcą zatrzymać nieruchomość. Częstym pomysłem jest spieniężenie jej. Dzięki zmianom podatkowym z 2019 roku takie działanie jest bardziej opłacalne niż jeszcze kilka lat temu. O czym należy pamiętać, sprzedając nieruchomość otrzymaną w spadku i jakich formalności należy dopełnić?

  • Sprzedaż domu lub mieszkania to poważna transakcja, która wymaga odpowiedniego przygotowania. Niezbędne jest zgromadzenie wszystkich wymaganych dokumentów, dokonanie wyceny oraz odprowadzenie podatku. 
  • Jak ta sytuacja wygląda w przypadku sprzedaży nieruchomości pochodzącej ze spadku?

Sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku - niezbędne dokumenty 

Podejmując decyzję o sprzedaży mieszkania należy przygotować niezbędne dokumenty. W przypadku nieruchomości pochodzącej ze spadku są to:

Reklama
  • potwierdzenie nabycia spadku,
  • akt notarialny potwierdzający nabycie nieruchomości,
  • zaświadczenie o uregulowaniu podatku od nieruchomości (jeśli jest wymagany),
  • odpis księgi wieczystej,
  • zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami dotyczącymi nieruchomości (w stosunku do wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni itp.)

Potencjalny kupiec może również poprosić o udostępnienie dokumentu potwierdzającego, że w danym lokalu nie są zameldowane osoby trzecie. 

Potwierdzenie nabycia spadku to dokument wystawiany na wniosek spadkobiercy. Czas oczekiwania na niego może wynosić kilka tygodni, dlatego myśląc o sprzedaży mieszkania warto dopełnić tej formalności wcześniej. Należy również pamiętać, że jeśli spadkobierców jest więcej, każdy z nich musi być ujęty we wniosku o potwierdzenie nabycia spadku.  Umowa sprzedaży nieruchomości zawsze musi mieć formę aktu notarialnego. 

Kiedy można sprzedać nieruchomość ze spadku?

Spadkobierca ma prawo do sprzedaży przepisanego mu domu czy mieszkania już od momentu uprawomocnienia się spadku - trwa to sześć miesięcy od momentu jego otwarci. To czas, w którym spadkobiercy mają prawo do przyjęcia (w całości lub w części) lub odrzucenia spadku. 

Wcześniej musi jednak dopełnić wszystkich opisanych powyżej formalności.

Sprzedaż mieszkania ze spadku może dojść do skutku jedynie pod warunkiem, że sprzedający jest jedynym spadkobiercą lub otrzymał formalną zgodę współwłaścicieli nieruchomości.

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku a podatek od nieruchomości

Przed zmianą przepisów podatkowych, która nastąpiła w 2019 roku sprzedaż mieszkania pochodzącego ze spadku przed upływem 5 lat od otrzymania spadku obarczona była koniecznością opłacenia podatku od nieruchomości w wysokości 19 proc. 

Obecnie przepisy są znacznie bardziej liberalne - okres 5 lat wciąż obowiązuje, nie jest on już jednak liczony od momentu przyjęcia spadku, lecz nabycia nieruchomości przez spadkodawcę. 

Jeśli więc spadkobierca otrzymuje mieszkanie, które zostało zakupione wcześniej, może je sprzedać od razu, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Jest jeden warunek - uzyskana ze sprzedaży kwota musi zostać przeznaczona na własne cele mieszkaniowe. Oznacza to zakup mieszkania, domu lub działki pod jego budowę. Środki finansowe mogą zostać również przeznaczone na remont lub modernizację, a także na spłatę zaciągniętego wcześniej kredytu mieszkaniowego. 

Czytaj również:

Przykłady fantazji deweloperów. Jak wyglądają najbrzydsze osiedla w Polsce?

Kto po kim dziedziczy spadek? Wszystko o dziedziczeniu ustawowym

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: spadek | nieruchomości | Podatek od nieruchomości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »