Reklama

Czy nasi kierowcy skorzystają z tańszej ropy?

Tańsza ropa na rynku paliwowym skłoniła bank JP Morgan do obniżenia prognozy inflacyjnej dla Polski. Obecnie bank przewiduje, że jej szczytowy punkt we wrześniu tego roku sięgnie 4,0 proc., a nie ok. 4,4 proc., jak szacował wcześniej.

Niestety resort finansów nie planuje w czasie wakacji obniżki wysokości akcyzy na paliwa - mówi wiceminister Jacek Kapica. Przypomniał on, że na ceny benzyny i oleju napędowego w Polsce mają wpływ rynki światowe.

Akcyza

Reklama

"Natomiast to co nam wszystkim ulży to obniżki cen światowych paliw" - powiedział. Minister Jacek Wiceminister dodał, że należy skupić się przede wszystkim na tym, żeby nie było kolejnych podwyżek cen paliw, szczególnie niekorzystnych dla polskiej gospodarki, czyli opartych na emisji CO2. Podkreślił, że o to obecnie zabiega Polska w Unii Europejskiej.

Drogie wakacje

Wszystko wskazuje, że przynajmniej przez pierwszą połowę wakacji będziemy płacić za paliwo mniej niż obecnie. Z danych łódzkiego biura Refleks, które obserwuje rynek wynika, że ceny paliw systematycznie spadają. W ostatnim tygodniu średnio detaliczne ceny paliw spadły o dwa grosze za litr.

Przedstawicielka biura, Urszula Cieślak podkreśla, że są miejsca, gdzie te spadki były dużo większe - do 13-stu groszy za litr. Dodaje, że dobrze to rokuje na przyszłość. Dlatego kolejnych spadków należy się spodziewać w lipcu. Jak wyjaśniają eksperci ceny ropy na światowych rynkach spadają z powodów politycznych, ponieważ uspokoiła się sytuacja w Iranie. A oprócz tego Arabia Saudyjska znacząco zwiększyła wydobycia ropy naftowej.

Polska Izba Paliw Płynnych ostrzega, że wysokie ceny paliw w Polsce spowodują spadek zużycia benzyny i oleju napędowego. Konsekwencją tego może być załamanie rynku. Dlatego - w ocenie Izby - potrzebne jest natychmiastowa rewizja strategii na naszego rynku paliw. Swoje propozycje Izba ma zamiar przedstawić ministrom: finansów i gospodarki. W ocenie jej ekspertów, a także Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa, jako pierwsze najszybciej kolejny wzrost cen paliw mogą odczuć spółki budowlane.

Obniżą ceny paliw? Dołącz do dyskusji na Forum INTERIA.PL

W opinii szefowej Polskiej Izby Paliw Płynnych Haliny Pupacz, rząd może wpłynąć na obniżenie parapodatkowych obciążeń, które są elementem ceny paliwa na stacjach. Wyjaśnia, że obecnie cena paliwa i marża stanowi blisko 50 procent ceny paliwa, a reszta to akcyza, podatek VAT, opłata paliwowa, koszty transportu. W jej opinii, oprócz działań regulacyjnych, które mogą przyczynić się do obniżenia obciążeń podatkowych paliwa, trzeba jeszcze rozpocząć opracowanie jednolitej polityki przeciwdziałającej spekulacjom na rynku ropy naftowej.

Jaka marża

Dowiedz się więcej na temat: benzyna | ropa naftowa | paliwa | tańsza ropa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »