Czy opłaca się faktoring?

Faktoring ? to przejęcie wierzytelności przez bank ? staje się on coraz popularniejszy. Przyczyniają się do tego kłopoty finansowe wielu firm i przedsiębiorstw.

Faktoring ? to przejęcie wierzytelności przez bank ? staje się on coraz popularniejszy. Przyczyniają się do tego kłopoty finansowe wielu firm i przedsiębiorstw.

W Polsce obecnie faktoring nie jest prawnie uregulowany. Dlatego stosuje się do niego przepisy dotyczące umów nazwanych.

Znane są dwie formy faktoringu ? pełny i niepełny. Pierwszy pozbawia przedsiębiorcę prawa powrotnego przeniesienia wierzytelności na dostawcę, niepełny ? pozwala na to.

Faktoring jest przydatny przede wszystkim firmom prowadzącym sprzedaż z odroczoną płatnością, a także mającym duże należności, firmom uzyskującym upusty cenowe u swoich dostawców za szybką płatność lub takie firmy, które prowadzą ekspansywną strategię przez wydłużanie terminów płatności.

Reklama

Koszt operacji to kwota faktury pomniejszana o odsetki naliczane według redyskonta weksli NBP, a także o marżę faktoringową w wysokości od 0,1 do 0,15 proc. kwoty nabywanej wierzytelności za każdy tydzień finansowania. Prowizja operacyjna to od 1 do 2 proc. kwoty faktury. Prowizja przygotowawcza pobierana od limitu zadłużenia wynosi od 1 do 2 proc.

Bank przekazuje wykupioną kwotę faktury w ciągu 5 dni. Tymczasem termin płatności wynosi 30 dn

Jakie korzyści?

Po pierwsze, obsługa wyspecjalizowanego podmiotu, po drugie firma poprawia swoją płynność finansową, po trzecie ? faktoring dyscyplinuje dłużników. Bo należność za fakturę muszą wpłacić do banku, z czego wynika konieczność wpłacenia pieniędzy w określonym czasie pod groźbą naliczania odsetek.

Klient korzystający z faktoringu otrzymuje środki finansowe przed terminem, co pozwala mu na zaplanowanie i rozpoczęcie kolejnych działań gospodarczych, a ponadto zyskuje dodatkowe korzyści ? takie jak poprawa bilansu, poprawa płynności, terminowość regulowania zobowiązań, pomoc w przypadku trudności ze ściąganiem należności.

Reasumująć faktoring może być tanszy jak i droższy od kredytu. Koszty usługi uzależnione są od wielu różnych czynników mających wpływ na cenę ? tj. kwoty finansowania, wysokości marży, odsetek dyskontowych, prowizji, jak również stawek referencyjnych i długości cyklów rozliczeniowych.

Jednak z pewnością warto się nim zainteresować.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: faktura | kłopoty finansowe | bank
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »