Czy wiesz, co to jest inflacja?
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że z tym ekonomicznym zjawiskiem mamy w zasadzie na co dzień do czynienia. No, za wyjątkiem sytuacji, gdy produkty czy usługi dotyka deflacja. O inflacji mówi się dużo i często. Problem w tym, że część Polaków nie rozumie, czym jest zjawisko inflacji...
Prawie jedna trzecia Polaków (29,4 proc.) nie wie, co to jest inflacja - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH dla Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych (KPF).
Na pytanie "niska inflacja jest korzystna, gdyż...", 12,6 proc. ankietowanych odpowiadało, iż poziom inflacji nie ma dla nich znaczenia - przytacza zaskakujące odpowiedzi respondentów Piotr Białowolski z IRG SGH.
- Jest to obraz rzeszy Polaków, którzy nie widzą podstawowych zależności ekonomicznych - uważa Białowolski.
W badaniu, w którym można było wybrać kilka odpowiedzi, najwięcej - 32,5 proc. wskazań - padło na odpowiedź, że nie trzeba ciągle obserwować i porównywać cen, gdyż dzięki niskiej inflacji ceny są stabilne.
21,7 proc. ankietowanych odpowiadało, że ich oszczędności w złotych są bezpieczne i chętniej oszczędzają w polskiej walucie. 24,2 proc. odpowiedzi wskazywało, że przy niskiej inflacji ceny rosną wolniej niż zarobki. 6,4 proc. odpowiedzi przypadło na stwierdzenie, że dzięki niskiej inflacji badani nie muszą prowadzić ciągłych negocjacji o wyższą płacę.
Dyrektor generalny KPF Andrzej Roter przypomniał poprzednie badania, w których pytano o konieczność edukacji. - Rola edukacji jest niespełniona. Wciąż programy edukacyjne dotyczące ekonomii wydają się być niepraktyczne. Skutki dla gospodarki są niekorzystne - powiedział Roter.
Inflacja - zwiększenie ilości pieniądza w obiegu w stopniu większym od wzrostu masy towarowej, przejawia się we wzroście cen, w spadku siły nabywczej pieniądza i spadku płac realnych.