Reklama

Dane klientów banków na sprzedaż

W internecie znalazło się ogłoszenie, z którego wynika, że na sprzedaż wystawione są dane klientów 4 polskich banków. Sprawę w poniedziałek rano ujawnił portal Niebezpiecznik.pl.

Z treści ogłoszenia zamieszczonego na polskim forum TOR wynika, że na sprzedaż są wystawione świeże bazy danych o klientach czterech banków: Credit Agricole, Idea Banku, mBanku oraz ING Banku Śląskiego. Są oferowane po 3 zł "za jeden record", czyli za sztukę. Jak zaznacza portal Niebezpiecznik, biorąc pod uwagę, że chodzi o dane klientów kilku banków, możliwym źródłem może być jakiś pośrednik np. z branży kredytowej czy windykacyjnej.

Reklama

Z ogłoszenia wynika, że są to dane zawierające m.in. numer rachunku, PESEL, adres, numer telefonu, kwota na rachunku. Niebezpiecznik podkreśla, że w oferowanych do sprzedaży danych nie ma loginów ani haseł.

Choć autor ogłoszenia ukrywa się pod pseudonimem, banki deklarują, że poważnie potraktowały sprawę. Rzecznik mBanku, Krzysztof Olszewski poinformował, że temat sprzedaży danych klientów jest znany i został już zgłoszony organom ścigania.

"Na bieżąco monitorujemy ogłoszenia pojawiające się w 'darknecie' . Dlatego sprawa dotycząca nielegalnej sprzedaży danych o klientach, zamieszczona na jednym z forów TOR, jest nam znana. Już wcześniej zgłosiliśmy ją organom ścigania. Obecnie toczy się postępowanie. Każdy taki przypadek - niezależnie od jego wiarygodności - traktujemy bardzo poważnie" - napisał na Twitterze rzecznik mBanku.

- Z przeprowadzonej przez nas analizy wynika, że dane, o których mowa w publikacjach prasowych nie wyciekły z systemów naszego banku. Jednocześnie zapewniamy, że przywiązujemy najwyższą wagę do bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych klientów. Nasi eksperci na bieżąco monitorują sytuację oraz są w stałym kontakcie z policją w celu wyjaśnienia tej sprawy. Zgłosiliśmy zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa organom ścigania - mówi Piotr Utrata, rzecznik ING Banku Śląskiego.

mn

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »