Dobre wieści dla frankowiczów. Ulga podatkowa przedłużona

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska poinformowała w oświadczeniu, że tzw. ulga dla frankowiczów będzie obowiązywać do końca 2024 roku. Jak dodała, "bez niej istniałaby konieczność zapłaty podatku od umorzonej kwoty kredytu będącej de facto przychodem podatkowym".

Ministerstwo Finansów w oświadczeniu przysłanym PAP przypomniało, że do końca 2022 roku obowiązywało rozporządzenie z 11 marca br. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe. 

Na mocy tego rozporządzenia odstąpiono od poboru podatku od umorzonej kredytobiorcy na podstawie ugody kwoty wierzytelności z tytułu walutowego kredytu hipotecznego, jak również świadczeń otrzymanych przez osobę fizyczną z tytułu kredytu mieszkaniowego w związku z ujemnym oprocentowaniem.

Reklama

"Wychodzimy naprzeciw frankowiczom"

"Kolejny rok wychodzimy naprzeciw frankowiczom i przedłużamy obowiązywanie ulgi podatkowej. Bez niej istniałaby konieczność zapłaty podatku od umorzonej kwoty kredytu będącej de facto przychodem podatkowym" - powiedziała cytowana w oświadczeniu minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

MF dodało, że dostrzegając potrzebę dalszego wsparcia kredytobiorców walutowych resort podjął decyzje o przedłużeniu wygasającego wraz z końcem 2022 r. rozporządzenia. Na mocy dokonanej nowelizacji zaniechaniem poboru podatku objęte zostaną dwa kolejne lata podatkowe. Oznacza to, że zaniechanie w podatku PIT i CIT  zostanie utrzymane w dotychczasowym kształcie do 31 grudnia 2024 r.

- Przedłużenie obowiązywania tego rozporządzenia przyczyni się do polepszenia położenia kredytobiorców posiadających kredyt mieszkaniowy w walucie obcej - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń.  

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ulga podatkowa | frankowicze | Magdalena Rzeczkowska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »