Reklama

Domy do wynajęcia

Rynek najmu w Polsce, na tle pozostałych krajów europejskich, cały czas jest bardzo słabo rozwinięty. Dotyczy to zwłaszcza domów jednorodzinnych, które są oferowane do wynajęcia dużo rzadziej niż mieszkania. Na portalu otoDom.pl liczba ogłoszeń dotyczących wynajmu domu jest ponad czterokrotnie mniejsza niż tych, które odnoszą się do mieszkań.

Mała liczba ogłoszeń o wynajmie domu spowodowana jest małym popytem na takie nieruchomości, który ma kilka przyczyn. W Polsce na zamieszkanie w wynajętym mieszkaniu decyduje się bardzo mało osób, traktując to zazwyczaj jako stan przejściowy przed zakupem własnego lokum.

Reklama

Dlatego osoby te wybierają mieszkania jak najmniejsze i najtańsze, oczywiście w granicach wyznaczonych przez siebie standardów, aby zaoszczędzić na wkład własny do kredytu lub wykończenie mieszkania.

Domy nie spełniają z reguły żadnego z tych kryteriów - nie są najtańsze, ani najmniejsze. Zacznijmy od ceny, która jak widać podczas przeglądania ofert, jest dużo wyższa niż w przypadku mieszkań. Wiąże się to z ich wielkością oraz tym, że razem z domem otrzymujemy inne dodatki, takie jak ogródek, piwnica czy garaż.

Drugą kwestią jest metraż, który przeciętnie wynosi ponad 200 m2. Jest to bardzo duża powierzchnia, jakiej indywidualni najemcy poszukują niezwykle rzadko. Dlatego domy często oferowane są do wykorzystania na biuro, przedszkole lub inną działalność gospodarczą, a także firmom dla swoich pracowników. Nawet rodziny z kilkorgiem dzieci rzadko wynajmują tak duże nieruchomości.

Najwięcej domów do wynajęcia można znaleźć w województwie mazowieckim, z czego większość w Warszawie. Jednocześnie jest to jednak najdroższa lokalizacja. Drogie są także domy zlokalizowane w Krakowie i Wrocławiu oraz w ich okolicy, a także w pobliżu morza - w Trójmieście i w Szczecinie. Najtaniej można wynająć dom w województwie śląskim, jednak raczej na jego obrzeżach, z dala od aglomeracji.

Przeciętne ceny wynajmu domów w województwach oraz największych miastach wojewódzkich, serwis otoDom.pl, grudzień 2015

Osoby mieszkające w wynajętym domu to w Polsce nadal rzadkość. Taka sytuacja będzie się utrzymywać dopóki stawki za wynajem nie ulegną obniżeniu, ponieważ nadal w opinii wielu Polaków bardziej opłacalne jest zaciągnięcie kredytu na własną nieruchomość, niż płacenie komuś podobnej kwoty za wynajem.

Aleksandra Kubicka, serwis otoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Dowiedz się więcej na temat: wynajem mieszkań | domy | w polsce

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »