Drastyczny wzrost cen pieczywa. Bochenek chleba będzie kosztować 30 zł?

Od kilku miesięcy Polacy płacą coraz więcej za pieczywo. Niestety to najprawdopodobniej nie koniec podwyżek. Ile wkrótce kosztować będzie bochenek chleba?

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na drastyczny wzrost cen żywności, który jest widoczny nie tylko w porównaniu z ubiegłym rokiem, ale i z miesiąca na miesiąc. Podwyżki cen nie ominęły również pieczywa. Jednym z głównych czynników tej znaczącej podwyżki jest ograniczenie dostępu do surowców niezbędnych do produkcji chleba. Trwająca wojna w Ukrainie, kraju należącego do kluczowych dostawców pszenicy na świecie, spowodowała problematyczną i dynamiczną sytuację na rynku zbóż - wysokie ceny i problem z dostępnością.

Reklama

- Wielu producentów pieczywa liczy na obniżkę cen mąki po tegorocznych żniwach. Aby tak się stało, musi najpierw spaść cena pszenicy, ponieważ stanowi ona do 80 proc. kosztów produkcji mąki. Ceny ziarna płacone w Polsce są silnie skorelowane z rynkiem światowym, w tym z paryską giełdą Matif. Niższych cen pszenicy, i co za tym idzie mąki, będzie można się spodziewać po wyraźnych i trwałych obniżkach cen pszenicy na rynkach światowych. Jeśli to nie nastąpi, to przewidujemy utrzymanie się obecnej ceny mąki z tendencją do jej wzrostu, z uwagi na rosnące dramatycznie koszty pozasurowcowe, jak choćby koszty energii czy transportu. - podkreśla Krzysztof Gwiazda, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego.

Rekordowe ceny pszenicy

Obecnie cena tony pszenicy na giełdzie w Paryżu wzrosła z ok. 270 euro przed wojną do ok. 384 euro w ostatnim czasie. Są to rekordowe kwoty, które zmuszają producentów do podnoszenia cen swoich produktów.

- Rynek rolniczy i spożywczy to system naczyń połączonych, który obecnie nie funkcjonuje tak, jak powinien. Na ceny pieczywa wpływają jednak nie tylko problemy z dostępnością czy ceną zboża, ale także rosnące koszty gazu, prądu i benzyny. Jest to realne obciążenie, odczuwalne zarówno przez zwykłych Polaków, jak i producentów. Co więcej, otrzymaliśmy od operatorów sieci energetycznych i gazowych informacje o możliwych ograniczeniach w zakresie dostaw prądu i gazu, co - ze względu na specyfikę produkcji pieczywa - może spowodować nie tylko znaczący wzrost cen, ale też braki pieczywa na półkach sklepowych - podkreśla Jacek Górecki, prezes Stowarzyszenia Producentów Pieczywa.

Na około 50 proc. ceny chleba składa się koszt surowców oraz energii i transportu. Biorąc pod uwagę rekordowe ceny zbóż i ziarna, paliwa i potencjalne ograniczenia w dostawach gazu i prądu, przedstawiciele branży piekarniczej przestrzegają, że może wpłynąć to nie tylko na cenę, ale także dostępność pieczywa.

PSZENICA

539,25 +2,25 0,42% akt.: 17.01.2025, 22:46
  • Max 541,90
  • Min 533,38
  • Stopa zwrotu - 1T 1,79%
  • Stopa zwrotu - 1M -1,01%
  • Stopa zwrotu - 3M -8,60%
  • Stopa zwrotu - 6M -0,46%
  • Stopa zwrotu - 1R -7,27%
  • Stopa zwrotu - 2R -27,96%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

Bochenek chleba będzie kosztować 30 złotych?

Niedługo po rozpoczęciu wojny w Ukrainie, branża rozpoczęła dialog m.in. z resortem rolnictwa i Ministerstwem Klimatu i Środowiska i liczy na implementowanie rozwiązań, które pozwolą na ustabilizowanie sytuacji i cen pieczywa. 

- Zwróciliśmy się do decydentów z prośbą o wsparcie, niestety, w dalszym ciągu żadne formalne działania nie zostały podjęte. Ministerstwo Klimatu i Środowiska od kilku tygodni nie odpowiedziało na naszą prośbę o uznanie producentów pieczywa za odbiorców chronionych. Wszystko więc wskazuje na to, że jeśli sytuacja makroekonomiczna w kraju nie ulegnie poprawie i nasza branża zostanie objęta ograniczeniami w dostawach gazu i prądu, można się spodziewać, że na jesieni cena chleba będzie oscylowała nawet w okolicach 30 złotych za bochenek, albo - z dnia na dzień - zabraknie pieczywa na półkach sklepowych - podkreśla Jacek Górecki.

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: ceny chleba | pieczywo | pszenica | rolnictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »