Wiek emerytalny za granicą. Polscy emeryci mają lepiej, Niemcy mogą pozazdrościć

Wiek emerytalny w Polsce osiągają kobiety po skończeniu 60 lat i mężczyźni po skończeniu 65 lat. Temat ten zwykle wzbudza emocje, nierzadko bardzo skrajne - jego obniżanie spotyka się z entuzjazmem społecznym, podczas gdy podnoszenie wieku emerytalnego wywołuje silny sprzeciw, a nawet protesty. Spojrzenie na sytuację emerytów w Europie pokazuje jednak, że wiek emerytalny w Polsce należy do niższych, a gorzej od Polaków mają choćby Niemcy.

  • Wiek emerytalny w Polsce wcale nie jest tak wysoki. W Europie jest bowiem 13 państw, w których ten został ustalony na wyższym progu.
  • Z kolei niższy wiek emerytalny od tego w Polsce dotyczy 5 krajów naszego kontynentu, a najniższy jest w Mołdawii.
  • Ten sam wiek emerytalny, co w Polsce, jest w dwóch innych państwach. Z kolei podobny do naszego (65 lat dla obu płci) obowiązuje w 14 krajach.

Wiek emerytalny różni się w zależności od państwa, choć generalnie w większości krajów wyznaczony jest w przedziale między 60. a 70. urodzinami. Przekroczenie wieku emerytalnego umożliwia rozpoczęcie pobierania emerytury, choć dalsza praca zarobkowa i opłacanie składek wciąż jest możliwe, co może owocować jeszcze wyższym świadczeniem.

Reklama

Wiek emerytalny w Polsce. W ostatnich latach zmieniano go dwukrotnie

Wiek emerytalny w Polsce zmieniał się dwukrotnie na przestrzeni ostatnich lat. W 2012 roku przegłosowano nowelizację ustawy o emeryturach i rentach, która wprowadziła stopniowe zwiększanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67. roku życia od 1 stycznia 2013 roku.

Zmiany wprowadzone przez rząd PO-PSL cofnęło jednak Prawo i Sprawiedliwość, obniżając wiek emerytalny od 1 października 2017 roku. Obecnie wynosi on 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Wysokość emerytury przyznawanej po osiągnięciu wieku emerytalnego to sprawa bardzo indywidualna. Wysokość świadczenia zależy od stażu pracy, składek na ubezpieczenie emerytalne, corocznych waloryzacji oraz oczekiwanego dalszego trwania życia, które podaje co roku Główny Urząd Statystyczny.

Ten sam wiek emerytalny, co w Polsce, obowiązuje także w dwóch innych krajach Europy. W Albanii i Rosji także bowiem obowiązuje kobiety wiek 60 lat, a mężczyzn 65 lat. Tymczasem wiek 65 lat dla obu płci jest stosowany w 14 krajach kontynentu. To Austria, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Cypr, Estonia, Finlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Szwajcaria, Słowenia, Szwecja oraz Węgry.

Polscy emeryci mają lepiej od Niemców i Brytyjczyków. Tam wiek emerytalny jest wyższy

Wiek emerytalny w Polsce jest relatywnie niski. Polscy seniorzy, a zwłaszcza seniorki, należą do grupy osób, które przechodzą na emeryturę zdecydowanie szybciej od reszty rówieśników w Europie. Podczas gdy w Polsce wiek emerytalny wynosi kolejno 60 i 65 lat dla kobiet i mężczyzn, w Niemczech obydwie płcie pracować muszą do 67. roku życia, a przynajmniej taki jest cel stopniowego wzrostu wieku emerytalnego za naszą zachodnią granicą.

Niemieckie władze zdecydowały bowiem o zwiększeniu wieku emerytalnego tak, że wszyscy urodzeniu po 1964 roku będą objęci wyższym progiem przejścia na emeryturę. Oznacza to, że niemieckie emerytki urodzone po 1964 roku przejdą na emeryturę 7 lat po Polkach.

Jeszcze więcej czekać na emeryturę muszą Brytyjczycy. Na Wyspach wiek emerytalny zarówno dla kobiet jak i mężczyzn ustalony jest obecnie na 66 lat, ale już zaakceptowano przepisy, które podwyższą go tak, że urodzeni po 1978 roku będą pracować do osiągnięcia 68 lat. Najpierw między 2026 a 2028 rokiem wiek emerytalny ma zostać zwiększony do 67 lat dla obu płci, a później, choć nie ma jeszcze precyzyjnej daty, wzrośnie do 68 lat.

Wiek emerytalny większy niż w Polsce. W tych krajach mogą marzyć o tym, co czeka Polaków

Poniżej wskazujemy szereg krajów Europy, w których obowiązuje już teraz lub będzie obowiązywać w najbliższych latach wyższy wiek emerytalny niż w Polsce. Jak widać, najdłuższa praca czeka Brytyjczyków i Irlandczyków.

  • Belgia - kobiety 67 lat, mężczyźni 67 lat,
  • Chorwacja - kobiety 67 lat, mężczyźni 67 lat,
  • Dania - kobiety 67 lat, mężczyźni 67 lat,
  • Grecja - kobiety 67 lat, mężczyźni 67 lat,
  • Hiszpania - kobiety 67 lat, mężczyźni 67 lat,
  • Holandia - kobiety 67 lat, mężczyźni 67 lat,
  • Irlandia - kobiety 68 lat, mężczyźni 68 lat,
  • Islandia - kobiety 67 lat, mężczyźni 67 lat,
  • Niemcy - kobiety 67 lat, mężczyźni 67 lat,
  • Norwegia - kobiety 67 lat, mężczyźni 67 lat,
  • Portugalia - kobiety 66 lat, mężczyźni 66 lat,
  • Wielka Brytania - kobiety 68 lat, mężczyźni 68 lat,
  • Włochy - kobiety 66 lat, mężczyźni 66 lat.

W tych krajach pracują krócej. Wiek emerytalny jest tu niższy niż w Polsce

Na Starym Kontynencie nie brak jednak także przykładów państw, które posiadają wiek emerytalny niższy niż w Polsce. Znamienne może być to, że generalnie nie są to kraje zamożniejsze od Polski, a przynajmniej średni poziom życia w nich jest niższy niż nad Wisłą

Wyjątkiem jest tutaj Francja, która w ubiegłym roku zwiększyła wiek emerytalny do 64 lat dla obu płci z poziomu 62 lat, co spotkało się z falą żywiołowych protestów. Zdecydowanie najszybciej na emeryturę mogą przejść Mołdawianie, ponieważ kobiety czeka przejście na zasłużony odpoczynek już w wieku 57 lat, a mężczyzn w wieku 62 lat.

  • Białoruś - kobiety 58 lat, mężczyźni 63 lata,
  • Francja - kobiety 64 lata, mężczyźni 64 lata,
  • Mołdawia - kobiety 57 lat, mężczyźni 62 lata,
  • Słowacja - kobiety 62 lata, mężczyźni 62 lata,
  • Ukraina - kobiety 60 lat, mężczyźni 62 lata.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wiek emerytalny | Niemcy | emerytura | Polacy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »