Europa kupuje na kredyt. Polska w ścisłej czołówce

Blisko połowa (47 proc.) Polaków przyznaje, że nie widzi nic złego w zakupie dóbr konsumpcyjnych na raty, kredyt lub za pożyczone pieniądze - wynika z najnowszego Raportu Płatności Konsumenckich Intrum Justitia. W tym zestawieniu wyprzedza nas jedynie Łotwa, gdzie wspomniana forma zakupów odpowiada 48 proc. respondentów. Pierwszą piątkę najchętniej kupujących na kredyt zamykają mieszkańcy Słowacji, Finlandii i Niemiec.

Intrum Justitia co roku przeprowadza badanie, które ma na celu ukazanie sytuacji finansowej i zachowań płatniczych konsumentów. Szczegółowe dane przedstawiane są w Raporcie Płatności Konsumenckich. Najnowsze badanie zostało przeprowadzone w 24 krajach w Europie na grupie 24 401 konsumentów, w tym również Polaków. Z raportu Intrum Justitia wynika, że chętnie kupujemy dobra trwałe (np. sprzęt RTV) na raty, kredyt lub za pożyczone pieniądze. Chętnie też zapożyczamy się, by opłacić wakacyjny wyjazd - dodatkowe zobowiązania na letni wypoczynek jest w stanie zaciągnąć 28 proc. rodzimych respondentów. Wyprzedza nas jedynie Irlandia, gdzie 29 proc. ankietowanych przyznało, że nie widzi nic złego w opłaceniu wyjazdu wakacyjnego kredytem lub za pożyczone pieniądze.

Reklama

Rodzina, znajomi, a może bank... Gdzie się zapożyczamy?

Polacy pieniądze najczęściej pożyczają od rodziny. Po pomoc do najbliższych zgłosiło się 39 proc. ankietowanych. Na takie rozwiązanie chętniej od nas decydują się m.in. mieszkańcy Grecji, Francji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii. - Rodzinne pożyczki są bardzo popularne. Łatwiej jest nam negocjować ewentualne wydłużenie terminu zwrotu takiego zobowiązania. Co jest równie ważnie, od takiej pożyczki nie są naliczone odsetki, dzięki czemu nie nadwyrężamy dodatkowo swojego domowego budżetu. Musimy jednak pamiętać, że taki kredyt, jak każdy inny, powinniśmy spłacić w umówionym terminie - komentuje Katarzyna Płusa, ekspert Intrum Justitia. Wśród rodzimych, jak i pozostałych respondentów popularne są także tradycyjne, bankowe pożyczki i pomoc od znajomych. Warto zauważyć, że potrafimy dostrzec zagrożenia związane z łatwym dostępem do pożyczek. - Respondenci zwracają uwagę, że łatwy dostęp do pożyczek on-line przyczynia się do tego, że kredyty mogą zaciągnąć osoby, które nie powinny tego robić. Takiego zdania jest 60 proc. Polaków. Możliwość zaciągnięcia zobowiązania przez smartfon bardziej martwi tylko mieszkańców Estonii, Finlandii i Norwegii. W tych krajach ponad 70 proc. ankietowanych uważa, że w ten sposób pożyczki mogą zaciągnąć osoby, które nie powinny tego robić - dodaje Płusa.

Szkoła powinna stawiać na edukację finansową

Ponad połowa (53 proc.) ankietowanych Polaków żałuje, że w szkole nie nauczyła się więcej o domowych finansach. Jest to wynik zbliżony do średniej europejskiej, która wynosi 51 proc. Nie dziwi więc fakt, że 73 proc. rodzimych respondentów przyznało, że w szkole dzieci powinny uczyć się więcej na temat zarządzania domowym budżetem. - Analizując wyniki naszego najnowszego badania zauważyliśmy, że coraz więcej osób zwraca uwagę na edukowanie dzieci w zakresie finansów. Jeśli chodzi o nasz kraj - dokładnie 85 proc. Polaków przyznało, że uczy swoje pociechy jak należy obchodzić się z pieniędzmi. Jest to wzrost o trzy punkty procentowe w porównaniu do poprzedniej edycji raportu - mówi ekspert Intrum Justitia. Takie dane mogą napawać optymizmem i są dobrym prognostykiem dla młodych Polaków. - Młodzi ludzie już od najmłodszych lat powinni być zapoznawani z wartością pieniądza i zasadami dotyczącymi zarządzania finansami. To sprawi, że w przyszłości nie będą musieli korzystać z pomocy banków, rodziny czy znajomych, ponieważ będą odpowiednio i racjonalnie planować swój domowy budżet - dodaje Płusa.

- - - - -

O raporcie

Badanie zostało przeprowadzone we wrześniu 2017 r. na reprezentatywnej próbie, czyli co najmniej n=1000 respondentów w każdym kraju, co daje ogółem n=24 401 wywiadów przeprowadzonych w 24 europejskich krajach. Grupa docelowa tego badania została zdefiniowana jako osoby (mężczyźni i kobiety) w wieku 18 lat i więcej, które są głównie lub częściowo odpowiedzialne za zarządzanie swoimi lub domowymi finansami. Udział w badaniu polegał na samodzielnym wypełnieniu internetowej ankiety.

O firmie

27 czerwca 2017 r. Intrum Justitia i Lindorff połączyły siły, stając się liderem usług zarządzania wierzytelnościami. Firma Lindorff została założona w 1898 roku i jest jedną z największych europejskich firm oferujących kompleksowe usługi zarządzania wierzytelnościami. Firma Intrum Justitia została założona w 1923 roku. Oferuje kompleksowe usługi, w tym zakup wierzytelności, stworzone z myślą o poprawie przepływów pieniężnych klientów i zwiększeniu ich długoterminowej rentowności.

Opr. KM

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: na raty | Europa | Polska | kredyt | Intrum Justitia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »