Eurostat: Tylko w dwóch krajach UE ceny prądu niższe niż w Polsce

Tylko w dwóch krajach UE ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych są niższe niż w Polsce - wynika z opublikowanych we wtorek danych Eurostatu. Nad Wisłą stawki dla osób fizycznych w I połowie roku spadły rdr o 3,1 proc. Najwięcej muszą płacić Niemcy.

Z danych europejskiego urzędu statystycznego wynika, że najmniej za prąd płaciły w pierwszym półroczu 2019 r. gospodarstwa domowe w Bułgarii. Za 1 kilowatogodzinę liczono tam 10 eurocentów. Nieco więcej, bo 0,11 euro, płacili Węgrzy. W Polsce było to 0,13 euro.

Takie same stawki jak Polacy mieli też Chorwaci, Litwini i mieszkańcy Malty. Średnia dla całej UE wynosiła 0,22 euro za kWh. Najwyższe ceny elektryczności w UE były w Niemczech - 0,31 euro za kWh. Następne w kolejności są Dania (0,3 euro za kWh) oraz Belgia (0,28 euro) i Hiszpania (0,24 euro).

Zupełnie inny rysuje się obraz, jeśli brać pod uwagę ceny dla odbiorców niebędących gospodarstwami domowymi, czyli głównie firm. W tym zestawieniu Polska jest już w środku stawki. Mniej za elektryczność płacą przedsiębiorcy w Danii, Finlandii, Szwecji, Czechach, Bułgarii, Luksemburgu, Estonii, Litwy, Holandii, Słowenii, Węgier i Rumunii. Najdroższą elektryczność dla większych odbiorców miały w pierwszej połowie tego roku Włochy, Cypr i Niemcy.

Reklama

Rozpiętość nie była jednak tak duża, jak w przypadku gospodarstw domowych. W przypadku najtańszej Danii cena netto wynosiła ok. 0,07 euro za kWh, a w przypadku Włoch nieco ponad 0,16 euro za kWh.

W pierwszej połowie tego roku średnie ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Unii Europejskiej nieznacznie wzrosły w porównaniu z pierwszą połową 2018 r. - z 0,2 do 0,21 euro za kWh.

Największe spadki cen odnotowano w Danii (-4,3 proc.) i Portugalii (-4,3 proc.) oraz w Polsce (-3,1 proc.). Największy wzrost cen dla gospodarstw domowych nastąpił w Holandii (+20,3 proc.), na Cyprze (+16,4) oraz na Litwie (+14,4 proc.) i w Czechach (+12,0 proc.).

Polska jest też sporo poniżej średniej unijnej, jeśli chodzi o ceny gazu dla gospodarstw domowych. O ile w UE trzeba było średnio zapłacić 0,063 euro za ekwiwalent kWh tego paliwa, to nad Wisłą stawka ta wynosiła 0,0473 euro.

Taniej było w dziewięciu krajach, głównie na wschodzie i południowym wschodzie UE; drożej w krajach położonych na północy i zachodzie kontynentu, ze Szwecją na czele.

- - - - -

22 list opada br. informowaliśmy: Energia elektryczna 2020 - według ekspertów wkrótce za prąd zapłacimy nawet o 30-50 proc. więcej! Jak mieć mniejsze rachunki za prąd?

Ceny, jakie osiąga energia elektryczna, stale rosną. A z końcem obowiązywania ustawy zamrażającej ceny prądu w 2019 roku, wydatki w tym zakresie, zarówno gospodarstw domowych, jak i firm, jeszcze bardziej poszybują w górę. Już teraz sprawdź, ile zapłacisz za prąd w przyszłym roku i dowiedz się, jak zaoszczędzić na rachunkach.

Energia elektryczna w 2020 roku - ceny będą kształtować się zgodnie z mechanizmami rynkowymi i... wzrosną

Zakłada się, że po 2019 roku ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw nie będą nadal zamrożone. Dlaczego? To przewidywany rezultat końca obowiązywania ustawy w sprawie cen energii z 28 grudnia 2018 r., która zmniejszyła akcyzę na energię elektryczną z 20 do 5 zł za MWh, obniżyła o 95 proc. opłatę przejściową oraz ustaliła ceny dla odbiorców końcowych na 2019 r. na poziomie z 30 czerwca 2018 r. Przepisy ustawy dotyczyły gospodarstw domowych, mikro i małych przedsiębiorstw, szpitali oraz jednostek sektora finansów publicznych. Średnie i duże firmy przekonały się, ile może kosztować energia elektryczna już 1 lipca 2019 roku - tych jednostek regulacje ustawy nie objęły.

Ustawa wprowadziła na rynku niemały chaos. Energia elektryczna nie mogła być dostarczana, ani regulowana w zakresie cen na zasadach rynkowych. Dodatkowo przepisy ustawy zostały zakwestionowane przez Komisję Europejską (w zakresie wypłaty firmom sprzedającym prąd rekompensat za utrzymanie cen).

Jak podkreślają eksperci, rządowe próby zamrożenia cen, jakie miała mieć energia elektryczna, dotyczyły jedynie roku 2019 i wraz z nadejściem roku 2020 przepisy ustawy nie zostaną nowelizowane, a zatem zamrożenie cen przestanie obowiązywać. Zarówno w przyszłym roku, jak i w latach kolejnych powinniśmy spodziewać się drastycznego wzrostu cen prądu. W przypadku gospodarstw domowych energia elektryczna może kosztować nawet 50 proc. więcej. Energia elektryczna dla firm to podwyżki rzędu nawet 40 do 70 proc. To ile płacisz obecnie oraz ceny, jakie może uzyskać energia elektryczna w przyszłym roku sprawdzisz korzystając z porównywarki cen prądu, np. enbay.pl.

Dlaczego energia elektryczna drożeje?

Tak pesymistyczne prognozy dla odbiorców energii elektrycznej oraz drastyczne podwyżki cen prądu to następstwo drożejących uprawnień do emisji CO2, które muszą kupować elektrownie i zakłady, aby pokryć własne emisje dwutlenku węgla. W Polsce energia elektryczna aż w 80 proc. produkowana jest z węgla kamiennego. Trudno nam dotrzymać unijnych wytycznych w zakresie emisji dwutlenku węgla, a produkcja energii ze źródeł alternatywnych (energetyka bezwęglowa) przewidywana jest w najbardziej optymistycznych scenariuszach na rok 2033. Stąd też wysokie ceny energii elektrycznej, które w dalszej perspektywie mają wciąż rosnąć.

Energia elektryczna 2020 - porównaj ceny, podpisz nową umowę

Korzystając z porównywarki cen prądu, takiej jak np. Enbay, szybko i w prosty sposób porównasz ceny oferowane przez lokalnych sprzedawców energii elektrycznej. Wystarczy wybrać taryfę, porównać oferty i wybrać najtańszego dostawcę. Okazuje się, że energia elektryczna może kosztować zupełnie odmiennie w zależności od swojego dostawcy. Dodatkowo, w prosty sposób możesz zawrzeć nową umowę, w zasadzie nie ruszając się z kanapy!

Cała prawda o cenach gazu i energii w Polsce!

Porównywarki cen prądu to coraz bardziej popularna opcja, z której korzysta coraz szersze grono odbiorców energii elektrycznej, zarówno po stronie gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw. Jak wskazują sami ekonomiści, to jedna z opcji, aby już teraz zadbać o swoje rachunki za prąd w przyszłości.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »