Frankowicze muszą dogadywać się z bankami. Minister nie chce zmienić prawa

Frankowy horror może wrócić. Minister finansów nie chce wprowadzać zmian w prawie kredytowym - i to pomimo ostatniego drastycznego wzrostu kursu szwajcarskiej waluty. Mateusz Szczurek liczy na dobrą wolę banków w tej kwestii.

Według ministra, kredytobiorcy powinni rozwiązywać wszelkie spory bezpośrednio z bankami, a nie prosić rząd o zmiany ustawowe.

- Właściwym miejscem do negocjowania zmian warunków kredytu jest oczywiście bank. Bankowi także zależy na tym, by klienta stać było na regulowanie swoich zobowiązań - mówi Mateusz Szczurek.

Szef resortu finansów zostawia sobie jednak furtkę w postaci lekkiego nacisku na banki - takiego jak wczorajsze spotkanie z ich prezesami. Po tych rozmowach szefowie banków zapowiedzieli, że zaczną uwzględniać coraz niższe stopy procentowe w Szwajcarii.

Reklama

Mateusz Szczurek wylicza zaś, że uda się dzięki temu ograniczyć - nawet o połowę - wzrost rat kredytów hipotecznych, spowodowany drożejącym frankiem.

Jak jednak zauważa dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda, na niższe raty kredytów we franku w wielu bankach poczekamy aż do kwietnia. Szefowie tych instytucji obiecali wprawdzie, że zaczną uwzględniać coraz niższe stopy procentowe w Szwajcarii, ale nie wszyscy zrobili to lub zrobią to od razu.

Niektóre instytucje finansowe tłumaczą, że swoje tabele opłat i oprocentowania aktualizują co kwartał. Oznacza to, że obniżkę stóp procentowych w Szwajcarii do poziomu minus 0,75 procent uwzględnią właśnie dopiero od kwietnia. Dopiero wtedy klienci będą mogli liczyć na ujemne oprocentowanie kredytu.

Krzysztof Berenda

Więcej informacji ekonomicznych na RMF24.pl

RMF
Dowiedz się więcej na temat: bank | spread | kredyt hipoteczny | Ministerstwo Finansów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »