Greenpeace: Toksyczne substancje w produktach firm Adidas, Nike i Puma
Na zlecenie organizacji Greenpeace na parę tygodni przed mundialem w Brazylii zbadano artykuły sportowe pod kątem ich skażenia toksycznymi substancjami. Wykryto je w próbkach wszystkich czołowych marek.
Buty do piłki nożnej i rękawice bramkarskie marki Adidas, Nike i Puma zawierają, jak wynika z badań, toksyczne substancje. Niezależne laboratoria wykryły w próbkach wszystkich czołowych marek sportowych takie substancje chemiczne, jak perfluor (PFC), nonylofenol etoksylany (NPE), ftalany i dimetyloformamid (DMF) - podała organizacja Greenpeace.
niektóre spośród tych substancji zakłócają procesy hormonalne, wpływają na płodność i mogą przyspieszyć rozwój choroby nowotworowej.
Ponieważ toksyczne substancje, wykryte w artykułach sportowych, są śladowe i utrzymują się poniżej ustawowej granicy, noszenie odzieży i obuwia nie odbije się bezpośrednio na zdrowiu człowieka, ale, co krytykuje Greenpeace, w krajach produkujących te artykuły, te chemikalia dostają się do środowiska naturalnego i łańcucha pokarmowego. Nadto zagrażają bezpośrednio zdrowiu pracowników, obecnych przy produkcji.
Po przeprowadzeniu badań najgorszą ocenę wystawiono rękawicom bramkarskim i butom Adidas - podała organizacja ochrony środowiska.
Po sprzedaży artykułów sportowych, w związku z Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej w Brazylii, Adidas spodziewa się rekordowych obrotów rzędu 2 mld euro. - Koncern nie zdradza jednak fanom, że w procesie produkcji tych artykułów zatruwa się zbiorniki wodne w krajach je wytwarzających - mówi chemik z Greenpeace Manfred Santen. - Czas, żeby firmie Adidas pokazać czerwoną kartkę. Ten koncern musi wreszcie zacząć reagować - uważa Santen.
Tymczasem dla firmy Adidas jest to sianiem paniki. W rozmowie z I pr. telewizji publicznej ARD rzecznik koncernu powiedział, że jego produkty są bez zastrzeżeń.
Od 2011 roku Greenpeace próbuje zobligować firmy za pomocą kampanii "Detox" do produkowania butów i odzieży sportowej bez szkodliwych substancji. Firmy Adidas, Nike i Puma zobowiązały się, że do 2020 roku wyeliminują stosowanie szkodliwych substancji ze swoich produktów. Greenpeace uważa jednak, że te koncerny chowają się za "deklaracjami na papierze". Tymczasem firmy jak Mango i H&M już rozpoczęły odtruwanie swoich wyrobów.
tagesschau.de / Iwona D. Metzner, red. odp.: Andrzej Pawlak, Redakcja Polska Deutsche Welle