GUS: Rośnie liczba ubogich w Polsce
W 2020 roku odnotowano wzrost odsetka osób skrajnie ubogich o 1 pkt proc. do 5,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
"W 2020 r. odnotowano wzrost odsetka osób skrajnie ubogich z ok. 4 proc. osób w 2019 r. do 5,2 proc. przy wyraźnym spadku poziomu wydatków gospodarstw domowych. Pogorszenie się sytuacji materialnej części gospodarstw domowych i wzrost ubóstwa skrajnego w Polsce wiąże się z wprowadzeniem od marca 2020 r. zamrożenia części gospodarki i ograniczeń w kontaktach społecznych, w odpowiedzi na pojawienie się w Polsce koronawirusa i rozwój pandemii COVID 19" - napisał GUS.
GUS regularnie, co rok, oblicza i publikuje wskaźniki dotyczące zasięgu ubóstwa ekonomicznego (tzw. stopa ubóstwa) w Polsce opierając się na wynikach badań budżetów gospodarstw domowych.
W obliczeniach uwzględnione zostały trzy różne progi (granice) ubóstwa: granica ubóstwa skrajnego, relatywnego oraz ustawowa granica ubóstwa. Za ubogie uznane zostały osoby żyjące w gospodarstwach domowych, w których poziom wydatków był niższy od przyjętych progów ubóstwa.
Uwzględnienie tzw. granicy ustawowej wskazuje na grupę osób, które zgodnie z obowiązującymi przepisami są potencjalnie uprawnione do ubiegania się o przyznanie świadczenia pieniężnego z pomocy społecznej. W 2020 r. zasięg ubóstwa ustawowego wyniósł 9,1 proc. Kształtował się więc na prawie takim samym poziomie jak w 2019 r. (9,0 proc.).
Stopa ubóstwa relatywnego wyniosła 11,8 proc. wobec 13,0 proc. w 2019 roku.
Zasięg ubóstwa wyraźnie różni się w zależności od grupy społeczno-ekonomicznej określanej na podstawie przeważającego źródła utrzymania gospodarstwa domowego. W 2020 r. szczególnie narażone na ubóstwo skrajne były gospodarstwa domowe rolników oraz gospodarstwa utrzymujące się głównie z tzw. niezarobkowych źródeł (w obu grupach - prawie 14 proc. osób z tych gospodarstw).
Wśród tych ostatnich zwracają uwagę gospodarstwa utrzymujące się ze świadczeń społecznych innych niż emerytury i renty (ok. 15 proc. osób ubogich).
Wyższy od przeciętnego poziom ubóstwa skrajnego wystąpił także w gospodarstwach domowych rencistów (ok. 8 proc. ). Ubóstwem skrajnym dotknięte były przede wszystkim gospodarstwa domowe osób mających niski poziom wykształcenia. Stopa ubóstwa wśród gospodarstw, których głowa posiadała wykształcenie co najwyżej gimnazjalne była ponad dwukrotnie wyższa niż przeciętnie i wyniosła ok. 12 proc.
Wyższy od przeciętnej był również odsetek ubogich w przypadku gospodarstw osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym (ok. 8 proc. osób). Do grupy gospodarstw domowych o relatywnie wysokiej stopie ubóstwa skrajnego należały także gospodarstwa posiadające w swoim składzie osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. Stopa ubóstwa skrajnego w gospodarstwach domowych z co najmniej jedną osobą uznaną za niepełnosprawną wyniosła 7,5 proc.
Caritas Archidiecezji Poznańskiej uruchomiło zbiórkę na zakup 500 sztuk butelek filtrujących wodę dla osób potrzebujących i bezdomnych. W ostatnim czasie w Wielkopolsce temperatury znacznie przekraczają 20 stopni, a w najbliższych dniach prognozowane są upały powyżej 30 st. C.
"Powoli wszyscy myślimy o wakacjach i temperatury, które panują w naszym mieście przypominają nam o tym, że rzeczywiście zaczynamy czas wypoczynku. Ale nie możemy też w czasie, kiedy chcemy nabrać sił, zapomnieć o tych, którzy są na ulicy; zostają sami, są bezdomni, przychodzą do naszych jadłodajni, ogrzewalni. Dlatego patrzymy na nich z troską w tych dniach i rozpoczęliśmy na stronie Caritas zbiórkę środków, które przeznaczymy na zakup butelek z filtrem, wielokrotnego użytku. Chcemy zakupić ok. 500 tych butelek i rozdać je potrzebującym przy naszych jadłodajniach. Bez was jest to niemożliwe, dlatego zachęcamy i prosimy o wsparcie" - podkreślił dyrektor Caritas w Poznaniu ks. Marcin Janecki.
Aby podarować 500 osobom butelki, które przefiltrują wodę i będą mogli z nich wielokrotnie korzystać potrzeba uzbierać 12,5 tys. zł. Akcję można wesprzeć na stronie https://caritaspoznan.pl/woda lub poprzez przelew tradycyjny: Caritas Archidiecezji Poznańskiej, Nr konta: 70 1090 1362 0000 0000 3602 2297, Tytułem: Cel charytatywny - Woda dla bezdomnych.
Caritas podkreśla, że zbiórka ta ma także swój wymiar ekologiczny; dzięki butelkom wielokrotnego użytku ograniczamy spożycie wody w butelkach plastikowych.