Gwarancje depozytów
Na wczorajszym seminarium zorganizowanym przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny omawiano problemy tworzenia najbardziej efektywnego systemu gwarantowania depozytów.
Na wczorajszym seminarium zorganizowanym przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny omawiano problemy tworzenia najbardziej efektywnego systemu gwarantowania depozytów. Inspiracją do omówienia tego problemu był raport Forum Stabilności Finansowej., który jest oparty na trzech ogólnych przesłankach. Po pierwsze, formalne i ograniczone gwarancje są preferowane w stosunku do gwarancji domniemanych.
Poza tym systemy te muszą być zaprojektowane w sposób właściwy, dobrze wprowadzone i zrozumiałe dla klientów banków. Funkcja gwarantowania depozytów powinna być elementem dobrze pomyślanej sieci bezpieczeństwa finansowego wspieranej przez właściwie skonstruowane regulacje i nadzór, efektywne prawo oraz rzetelną księgowość i sprawozdawczość.
Głównym zadaniem i celem systemu gwarantowania depozytów jest przyczynianie się do stabilizacji systemu finansowego kraju i ochrona przed utratą depozytów mniej doświadczonych deponentów. Pierwszym krokiem do jego wdrożenia lub reformowania istniejącego systemu jest zidentyfikowanie odpowiednich celów społeczno-politycznych oraz zapewnienie, by ich implikacje były w pełni zrozumiałe.
Twórcy strategii powinni tu wziąć pod uwagę wiele uwarunkowań i czynników, które mogą mieć wpływ na projektowany system. Ustanowienie systemu gwarantowania depozytów nie jest środkiem naprawy większych braków i niedostatków.
Przy opracowywaniu systemu ustawodawca powinien zwrócić uwagę na konkretne cechy systemu gwarantowania depozytów. Następnie powinno się wziąć pod rozwagę sprawy członkostwa i problemy gwarancji. Powinny powstać przejrzyste zasady przyjmowania członków, a samo członkostwo powinno być obowiązkowe